19 Հոկտեմբեր 2011 - 08:05 AMT
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամը համատեղ ջանքերով կվերականգնվի ՀՀ Լոռու մարզի Օձուն գյուղի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին (V դար): Ինչպես հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը, սա մասնավոր հատված-պետություն նոր ձևաչափի համագործակցություն է:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը կոթողի վերականգնման ծրագրի շրջանակներում 2010 թ. պետական բյուջեով արդեն իսկ իրականացրել է եկեղեցու նախագծի կազմումը, հաստատումը, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված անհրաժեշտ փորձաքննությունների անցկացումը, իսկ հիմանդրամը իր հերթին պարտավորվում է ֆինանսավորել եկեղեցու վերանորոգման ու վերակառուցման ծրագրով նախատեսված բոլոր աշխատանքները: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմանդրամը Օձունի պատմամշակութային կոթողի վերականգնման վերաբերյալ իրենց մտադրություններն հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ մշակույթի նախարարությունում ամրագրեցին և հաստատեցին Հուշագրի ստորագրումով. ՀՀ մշակույթի նախարարության կողմից ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմանդրամի կողմից` հիմնադիր, արմատներով Օձնեցի, ռուսաստանաբնակ գործարար Մովսես Ձավարյանը:

Министерство культуры Армении и Фонд “ Католикос Одзунский Ованнес Мудрый ” совместными усилиями отреставрируют Св. Богородицы (V век) в деревне Одзун Лорийской области Армении. Как сообщает официальный сайт Министерства культуры РА, этот проект является абсолютно новым форматом сотрудничества государства и частного сектора.
Министерство культуры РА в рамках программы реставрации исторического памятника в 2010 году уже завершило и утвердило разработку проекта монастыря, проведение необходимой экспертизы, а фонд в свою очередь обязался финансировать все предусмотренные программой ремонтно-реставрационные работы.
Министерство культуры РА и Фонд “ Католикос Одзунский Ованнес Мудрый ” рассказали 18 октября в Министерстве культуры о своих планах относительно реставрации исторического памятника, подписав меморандум о сотрудничестве. Со стороны министерства меморандум подписала министр культуры РА Асмик Погосян, а со стороны фонда – основатель фонда, родившийся в Одзуне российский предприниматель Мовсес Дзаварян.