Վերջերս Ադրբեջանի հռետորաբանությունը զգալիորեն փոխվել է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի ղեկավար Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Ըստ նրա, եթե նախկինում Բաքուն պատերազմով էր սպառնում հայկական կողմին, ապա այժմ Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանն ու Արցախը ներկայացնել որպես լուրջ սպառնալիք: «Ենթադրվում է, որ Հայաստանն ու Ղարաբաղը կարող են փոխհրաձգություն նախաձեռնել սահմանում և այդ հռետորաբանությունն արդեն խոսքից հասել է նաև որոշ գործողությունների, քանի որ Ադրբեջանը սկսկել է պատ կառուցել Արցախի ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ ստատուս-կվոյի պահպանումն արդեն գիտակցվում է նաև Ադրբեջանի կողմից:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի դիրքերը ղարաբաղյան հակամարտության մեջ թուլացել են, հայկական փորձագետն ասել է, որ Երևանն ու Բաքուն որոշակի դիրքորոշում ունեն այդ հարցում և դա «կոչվում է բալանս»: Ըստ նրա, նա երբեք լուրջ չի վերաբերվել Ադրբեջանի սպառնալիքներին: Նա նշել է, որ Ադրբեջանի սպառնալիքներին հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին լուրջ չեն վերաբերվում ոչ ռազմական փորձագետները, ոչ օտարերկրացի քաղաքագետները, «ոչ էլ նույնիսկ իրենք ադրբեջանցիները»: «Առկա իրավիճակը չի ենթադրում պատերազմի հնարավորություն»,-նշել է նա:
Ադրբեջանը պաշտպանական պատ է կառուցում Արցախի հետ շփման գծում: Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, Չրաղլի գյուղի մոտ արդեն կառուցվել է 700 մ երկարությամբ ու 3 մ բարձրությամբ պատը: Շփման գծում «հայ դիպուկահարներից պաշտպանվելու համար» պատ կառուցելու գաղափարը Ադրբեջանում քննարկվում է 2006 թվականից:

19 Октябрь 2011 - 08:53 AMT
В последнее время риторика Азербайджана значительно изменилась. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог, глава института “Кавказ” Александр Искандарян. По его словам, если раньше Баку угрожал армянской стороне войной, то сейчас Азербайджан выступает с заявлениями, где пытается представить Армению и Арцах как серьезную угрозу. “Предполагается, что Армения и Карабах могут инициировать всякие перестрелки на границе и эта риторика дошла уже и до каких-то действий, так как Азербайджан начал строить стену на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана”, – сказал он, добавив, что подобная пролонгация статус-кво уже осознается и Азербайджаном.
Касаясь того, ослабли ли позиции Азербайджана в карабахском конфликте, армянский эксперт сказал, что у Еревана и Баку есть определенная позиция в этом вопросе “и это называется баланс”. По его словам, он никогда не относился к угрозам Азербайджана серьезно. В этом контексте он заметил, что к угрозам Азербайджана о решении карабахского конфликта военным путем, также не относятся серьезно и военные эксперты, и другие зарубежные политологи, “и даже сами азербайджанцы”. “Та ситуация, которая существует сейчас, не предполагает возможность войны”, – отметил он.
Азербайджан строит защитную стену вдоль линии соприкосновения с Арцахом. Как сообщают азербайджанские СМИ, вблизи села Чрагли, пограничного с Мартакертским районом НКР уже сооружена стена длинно 700 и высотой 3 метра. «Возведение стен обеспечит безопасность мирного населения, даст возможность людям вернуться в свои дома. Это – большая проблема, так как в 24 из 78 домов деревни никто не живет, так как они находятся под постоянным обстрелом. А если появится хоть какая-то защита от пуль, люди смогут там жить», – заявил председатель муниципалитета села Чыраглы Агдамского района Габиля Аббасова
Идея строительства стены вдоль линии соприкосновения «для защиты от армянских снайперов» обсуждается в Азербайджане с 2006 года