«Մանկապատանեկան ֆիլմերի 7-րդ միջազգային փառատոնը», որը կայանալու է հոկտեմբերի 22-26-ը Երևանում և մինչև նոյեմբերի 25-ը Հայաստանի մարզերում, կազմակերպելու է «Ճապոնիայի օր Հայաստանում» ծրագիրը: Ինչպես նշեց փառատոնի կազմակերպիչ «Ռոլան Բիկով ֆոնդ» կինոյի և հեռուստատեսության զարգացման հայկական հիմնադրամի նախագահ Նունե Մանուկյանը, այսուհետ ամեն տարի փառատոնի շրջանակներում լինելու է որևէ երկրի օր, և այս անգամ դա Ճապոնիան է: Մանուկյանը Ճապոնիայի ընտրությունը պայմանավորեց նրանով, որ այն «Ծագող արևի երկիրն» է, և հայ երեխաների համար շատ տեղեկատվական կլինի:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստան կայցելի Ռուսաստանում Ճապոնիայի դեսպանատան տեղեկատվության բաժնի ղեկավար, նախարար-խորհրդական Իսիձե Մատոյուկին, Tokyo Kinder Film Festival-ի հիմնադիր և պրոդյուսեր Միցուո Տահիրան: Կցուցադրվի ճապոնացի հանրահայտ մուլտիպլիկատոր, ռեժիսոր Գորո Միյազակիի «Հեքիաթներ երկրային ծովերից» ֆիլմը, կբացվի «Ճապոնիան հայ երեխաների աչքերով» ցուցահանդեսը, ինչպես նաև «Նոր անուններ» ծրագրի հայ երեխաները կերգեն ճապոնական երգեր:

19 Октябрь 2011 - 10:17 AMT
“7-ой международный фестиваль детско-юношеских фильмов”, который состоится с 22 по 26 октября в Ереване, а до 25 ноября в областях Армении, организует программу “День Японии в Армении”. Как отметила организатор фестиваля, председатель Фонда развития кино и телевидения для детей и юношества “Ролан Быков” Нуне Манукян, отныне каждый год в рамках фестиваля будет отмечаться день какой-либо из стран. Выбор Японии она объяснила тем, что это “страна восходящего солнца” и что для армянских детей это будет весьма познавательно.
В рамках программы Армению посетят руководитель отдела информации посольства Японии в России, советник министра Исидзе Матоюки, основатель и продюсер Tokyo Kinder Film Festival Мицуо Тахира. Будет показан фильм “Сказки из земных морей” известного японского мультипликатора, режиссера Горо Миязаки, откроется выставка “Япония глазами армянских детей”, а дети, участвующие в программе “Новые имена”, исполнят японские песни.