20 Հոկտեմբեր 2011 - 10:14 AMT
Քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ընդգրկումը եվրաինտեգրացման գործընթացում «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի անդամ երկրների պակասող բաղադրիչն է։ Նման կարծիք է հայտնել Counterpart International-ի քաղաքացիական հասարակության հարցերով փոխնախագահ Ալեքս Սարդարը Երևանում «Եվրոպական շարժում» համաժողովում իր ելույթի ընթացքում։
«Արևելյան գործընկերությունը» մարտահրավեր է նետել անդամ երկրների քաղաքացիական հասարակություններին։ «Քաղաքացիական հասարակության դերի ակտիվացման գործընթացը պետք է գտնվի «պետական հսկողության տակ» տարբեր ՀԿ-ներին աջակցելու տեսանկյունից»,- ասել է Սարդարը։
Այդ համատեքստում նա անդրադարձել է որոշ երկրների, մասնավորապես, Բելառուսին և Ադրբեջանին։ «Ադրբեջանում բացակայում է հասարակական զգայունաությունը»,- ասել է նա և հավելել, որ ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ Բելառուսում գործում է խիստ վերահսկողություն ՀԿ-ների գործունեության նկատմամբ։

20 Октябрь 2011 - 10:14 AMT
Активное вовлечение гражданского общества в процесс евроинтеграции является недостающей частичкой у стран-участниц программы “Восточного партнерства”. Такое мнение выразил вице-президент по вопросам гражданского общества Counterpart International Алекс Сардар в ходе своего выступления на конференции “Европейского движения” в Ереване.
“Восточное партнерство бросило вызов гражданским обществам стран-участниц. Процесс активизации роли гражданского общества должен также находится под “государственным надзором” с точки зрения оказания поддержки различным общественным организациям ”, – подчеркнул Сардар.
В данном контексте представитель международной организации коснулся ситуации в некоторых странах, в частности, в Беларуси и Азербайджане. “В Азербайджане нет общественной чувствительности”, – сказал он, при этом добавив, что как в Азербайджане, так и в Беларуси существует жесткий контроль над деятельностью общественных организаций.