19.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. Օգոստոսի 18-ին Ադրբեջանում նախաձեռնվել է 118 ուղեւորներով Նախիջեւան-Բաքու չվերթով ուղեւորվող ինքնաթիռի առեւանգման փորձ:
Ինչպես հաղորդել է Բաքվի օդանավակայանի տնօրեն Նազիմ Մեհթիեւը, ուղեւորներից մեկը` նռնակը ձեռքին, պահանջել է ինքնաթռի անձնակազմից ուղղվել դեպի Անկարա` հայտարարելով, որ ցանկանում է այցելել Ադրբեջանի նախկին նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյին, որը ներկայումս բուժվում է Թուրքիայում:
Բացի այդ, նա պահանջել է հետաձգել նոյեմբերի 5-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները մինչեւ դեկտեմբեր: Օդանավակայանի տնօրենի խոսքերով, ինքանաթիռի անձնակազմին եւ ուղեւորներին հաջողվել է վնասազերծել ահաբեկչին: –0–

19 Август 2000 - 14:03 AMT
В АЗЕРБАЙДЖАНЕ ПЫТАЛИСЬ УГНАТЬ САМОЛЕТ, ЧТОБЫ НАВЕСТИТЬ НАХОДЯЩЕГОСЯ В ТУРЦИИ ЭКС-ПРЕЗИДЕНТА ЭЛЬЧИБЕЯ
19.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. В Азербайджане в пятницу предпринята попытка угона самолета, следовавшего по маршруту Нахичевань-Баку со 118 пассажирами на борту.
Как сообщил журналистам директор бакинского аэропорта Назим Мехтиев, один из пассажиров, угрожая гранатой, потребовал повернуть самолет на Анкару, заявив, что он хочет проведать экс-президента Абульфаза Эльчибея, проходящего в настоящее время лечение в Турции. Кроме того, он настаивал на переносе даты парламентских выборов с 5 ноября на декабрь. По словам директора аэропорта, террориста обезвредили экипаж и пассажиры. –0–