24 Հոկտեմբեր 2011 - 10:09 AMT
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտը՝ Մատենադարանը, շահագրգռված է երիտասարդ փորձագետներ ձեռք բերելու մեջ։ Ինչպես հայտարարել է Երևանում մամլո ասուլիսում Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը, Մատենադարանում տեղի է ունենում սերնդափոխություն։ «Պետք է նշել, որ արդեն ստեղծվել են նոր գիտական և գիտատեխնիկական բաժանմունքներ, և մենք աշխատանքի ենք ընդունել ավելի քան 100 երիտասարդ փորձագետների»,- ասել է Թամրազյանը։ Միաժամանակ նա նշել է, որ Մատենադարանը հատուկ նշանակություն է տալիս նոր վերականգնողական բաժնում նոր փորձագետների ընդգրկմանը, քանի որ ինստիտուտն ունի բազմաթիվ արխիվային ֆոնդեր, որոնք վերականգնման կարիք ունեն։ «Միայն վերջին երեք տարիներին Մատենադարանը ձեռք է բերել 1500 ձեռագրեր։ Սակայն լավագույն դեպքում տարվա ընթացքում մենք հասցնում ենք վերականգնել 100-120 ձեռագիր»,- ասել է նա։
Իր հերթին «Հիշողության կերպարանքները. Ձեռագիր և տպագիր ժառանգության պահպանման և վերականգնման նորագույն տեխնոլոգիաները» միջազգային սեմինարի ղեկավար Արա Խզմալյանը հաղորդել է, որ մոտ ապագայում Մատենադարանը մտադիր է բացել իր կրթական կենտրոնը, որտեղ վերապատրաստվելու են Մատենադարանի ապագա փորձագետները։
Անդրադառնալով վերականգնողական բաժանմունքի գործունեությանը, նա ասել է, որ արտասահմանյան փորձագետները հաստատել են, որ այս բաժանմունքը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին։ Նա նաև հաղորդել է, որ վերջին տարիներին Մատենադարանը ձեռք է բերել 10,000 միավոր արխիվային փաստաթղթեր։

24 Октябрь 2011 - 10:09 AMT
Институт древних рукописей им. Месропа Маштоца Матенадаран заинтересован в молодых экспертах. Как заявил на пресс-конференции в Ереване директор Института древних рукописей Грачья Тамразян, в Матенадаране происходит смена поколения. “Следует отметить, что уже созданы новые научные и научно-технические отделы, и мы приняли на работу более 100 молодых экспертов”, – отметил Тамразян. При этом он заметил, что Матенадаран придает особое значение внедрению новых экспертов в реставрационный отдел, так как у института есть многочисленные архивные фонды, которые нуждаются в восстановлении. “Лишь за последние три года Матенадаран приобрел 1500 рукописей. Однако в лучшем случае в течение года мы успеваем отреставрировать 100-120 рукописей”, – сказал он.
В свою очередь руководитель международного семинара “Лики памяти: новейшие технологии сохранения и восстановления рукописного и печатного наследия”, который пройдет в Ереване с 24 по 28 октября, Ара Хзмалян сообщил, что в ближайшем будущем Матенадаран намерен открыть свой образовательный центр, где будут подготавливаться будущие эксперты Матенадарана.
Касаясь деятельности реставрационного отдела, он сказал, что зарубежные эксперты, посетившие Матенадаран, подтвердили, что реставрационный отдел соответствует международным стандартам. Он также сообщил, что за последние два года Матенадаран приобрел 10.000 единиц архивных документов.