24 Հոկտեմբեր 2011 - 13:50 AMT
Երևանում` Արամ Խաչատրյանի հուշարձանի դիմաց, ընթանում է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) երիտասարդ ակտիվիստների ակցիան` ի օժանդակություն ՀԱԿ-ի ձերբակալված ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանին:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է ակցիայի մասնակիցներից Դավիթ Քիրամիջյանը, այս ակցիայի նպատակն է ինչպես աջակցել անձամբ Տիգրան Առաքելյանին, այնպես էլ ճնշում գործադրել իշխանությունների վրա, որպեսզի հասնեն բանտարկյալի ազատ արձակմանը: Հարցին այն մասին, թե արդյոք այդ ակցիան արտոնագրված է, Քիրամիջյանը պատասխանել է, որ քանի որ մասնակիցների թիվը չի գերազանցում 100 հոգին, օրենքի համաձայն, իրենք կարող են նաև չտեղեկացնել իշխանություններին այդ ակցիայի մասին:
Քիրամիջյանի կարծիքով, նման ակցիաներն արդյունավետ են և կարող են բերել Առաքելյանի ազատմանը, որը, նրա կարծիքով, «քաղբանտարկյալ» է:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հաղորդման համաձայն, պիկետին մասնակցում է մոտ 20 մարդ, որոնց ձեռքերում պաստառներ են` տարբեր կարգախոսներով ինչպես ի օժանդակություն Առաքելյանին, այնպես էլ գործող իշխանությունների դեմ: Ժամանակ առ ժամանակ նրանք վանկարկում են «Ազատությո'ւն»:
Ակցիան կտևի մինչև 21:00, վերջում ցույցին կմիանա նաև հայտնի ընդդիմադիր ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին, որին միայն այսօր են ազատ արձակել:

Перед памятником Араму Хачатуряну в Ереване проходит акция молодых активистов Армянского национального конгресса (АНК) в поддержку находящегося под арестом активиста АНК Тиграна Аракеляна.
Как сообщил в беседе с журналистами один из участников акции Давид Кирамиджян, целью этой акции является, как поддержать лично Тиграна Аракеляна, так и оказание давления на власти, чтобы добиться освобождения заключенного. На вопрос о том, санкционирована ли эта акция, Кирамиджян ответил, что, так как количество участников не превышает 100 человек, согласно закону, они могут не ставить в известность об этой акции власти.
По мнению Кирамиджяна, подобные акции эффективны и могут привести к освобождению Аракеляна, который, по его мнению, является “политзаключенным”.
Согласно сообщению корреспондента PanARMENIAN.Net, в пикете участвуют около 20 человек, в руках которых различные плакаты с лозунгами как в поддержку Аракеляна, так и против действующих властей. Время от времени они выкрикивают лозунги “Свобода!”.
Акция продлится до 21:00, в конце к акции присоединится также известный оппозиционный активист Вардгес Гаспари, которого только сегодня освободили.