18 Օգոստոս 2000 - 11:59 AMT
ՅԱԼԹԱՅՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԿՈՎԿԱՍԻ ԵՐԵՔ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԻ ԵՐԿՐՈՐԴ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ` «1+3» ԲԱՆԱՁԵՎՈՎ
18.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. ԱՊՀ անդամ պետություների ղեկավարների այսօր Յալթայում սկսվող ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի շրջանակներում կկայանա «կովկասյան քառյակի»` Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի նախագահների հանդիպումը:
«1+3» բանաձեւով հանդիպումներին սկիզբ է դրվել ընթացիկ տարվա հունիսին Մոսկվայում կայացած ԱՊՀ գագաթնաժողովն:
Տարածաշրջանային համագործակցության, անվտանգության եւ կայունության խնդիրների քննարկումը «1+3» բանաձեւով այսօր ավելի իրական է: ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հուլիսին այս մասին հայտնել էր Հայաստանի արտգործնախարար Վարդա Օսկանյանը: Նա նշել էր, որ այս բանաձեւի շրջանակներում հանդիպումները տարածաշրջանային խնդիրների քննարկման առաջին արդյունավետ փորձն են: Օսկանյանը հատուկ ընդգծել էր, որ մոսկովյան հանդիպման նախօրեին որոշվել էր դրա օրակարգը, ինչը վկայում է այս հանդիպումներին ինստիտուցիոնալ բնույթ հաղորդելու հնարավորության մասին:
Նախարարը նշել էր, որ «1+3» բանաձեւով հանդիպումները կկայանան առնվազն տարեկան երկու անգամ, եւ համոզվածություն էր հայտնել, որ սկսված երկխոսության շարունակությունը օգտակար կլինի ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Հարավային Կովկասի պետությունների համար:
Վարդան Օսկանյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել էր նաեւ, որ «3+3+2» բանաձեւով /Հարավային Կովկասի պետություններ, Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան, ինչպես նաեւ Եվրամիություն եւ ԱՄՆ/ տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համակարգի ձեւավորման վերաբերյալ Հայաստանի առաջարկը մնում է օրակարգում: «Մեր առաջարկը խիստ տրամաբանական է, քանի որ մենք ելնում ենք այն բանից, որ Հարավային Կովկասում երկարատեւ կայունություն եւ անվտանգություն կարող է հաստատվել միայն բոլոր շահագրգիռ կողմերի առավելագույն ներգրավմամբ», – ասել էր Օսկանյանը: –0–

18.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. В рамках неофициального саммита лидеров стран СНГ в Ялте, который стартует сегодня, состоится встреча “кавказской четверки” – лидеров России, Армении, Азербайджана и Грузии.
Начало встречам в формате 1+3 было положено на саммите СНГ, состоявшемся в июне этого года в Москве.
Обсуждение проблем регионального сотрудничества, безопасности и стабильности в формате 1+3 сегодня является наиболее реальным. Об этом в июле этого года сказал МЕДИАМАКС министр иностранных дел Армении Вардан Осканян. Он отмечал, что встречи в этом формате являются первой эффективной попыткой обсуждать региональные проблемы. Осканян особо подчеркнул, что накануне московской встречи была определена повестка дня, что говорит о возможности приобретения этими встречами институционального характера.
Армянский министр говорил, что встречи в формате 1+3 будут проходить как минимум 2 раза в год и выразил уверенность, что продолжение начатого диалога будет полезным как для России, так и для стран Южного Кавказа.
В то же время, армянский министр сказал МЕДИАМАКС, что предложение Армении о формировании системы региональной стабильности и безопасности по формуле “3+3+2” (три страны Южного Кавказа, Россия, Турция, Иран, а также Евросоюз и США) остается на повестке дня. “В нашем предложении есть глубокая логика, ибо мы исходим из того, что добиться долговременной стабильности и безопасности в регионе Южного Кавказа можно при максимальной вовлеченности всех заинтересованных сторон”, – подчеркивал Вардан Осканян. –0–