25 Հոկտեմբեր 2011 - 08:55 AMT
Այսօր` հոկտեմբերի 25-ին Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիի Գրիբոեդովի անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում կայանալու է հայազգի հայտնի կոմպոզիտոր Միքաել Թարիվերդիևին նիվրված երաժշտական երեկո: Այն նվիրվելու է կոմպոզիտորի 80-ամյա հոբելյանին, հայտնում է ИТАР-ТАСС-ը: Միջոցառումը կազմակերպել է «Ռուսական ակումբ» միջազգային մշակութային միությունը:
Երեկոն կազմակերպել է Վրաստանի ժողովրդական արտիստուհի, երգչուհի Իրմա Սոխաձեն և կոմպոզիտոր Թենգիզ Ջայանին: Երեկոյին մասնակցելու են հայտնի վրացի արտիստներ: Հնչելու են ինչպես հայտնի էստրադային, այնպես էլ ոչ հայտնի գործիքային և վոկալ ստեղծագործությունները:
Հայտնի կոմպոզիտոր Միքայել Թարիվերդիևը ծնվել է 1931 թ-ին Թբիլիսիում: Ավարտել է տեղի երաժշտական դպրոցը և երաժշտական ուսումնարանը: Նա գրել է երաժշտություն 130 ֆիլմի համար, որոնցից ամենահայտնին են «Գարնան 17 ակնթարթները», «Ճակատագրի հեգնանքը կամ բաղնիքդ անուշ» և այլն: Բացի դրանից, նա 100-ից ավելի ռոմանսների, կոնցերտների հեղինակ է: Գրել է 4 օպերա, 4 բալետ, երաժշտություն օրգանի համար, Անդրեյ Վոզնիսենսկու, Բելլա Ախմադուլինայի և Մարինա Ցվետաեվայի բանաստեղծությունների հիման վրա գրել է երաժշտական ցիկլեր: Նա եղել է Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ և 18 միջազգային մրցանակների դափնելիր:

25 октября в Тбилиси будет организован музыкальный вечер памяти известного советского и российского композитора армянского происхождения Микаэла Таривердиева. Вечер будет посвящен 80-летию со дня его рождения, сообщает ИТАР-ТАСС. Организатор этого юбилейного мероприятия – Международный культурно – просветительский Союз "Русский клуб".
Вечер, посвященный памяти композитора, подготовили народная артистка Грузии, известная певица Ирма Сохадзе и композитор Тенгиз Джайани. В концерте примут участие звезды грузинской эстрады. Прозвучат известные эстрадные и вокально-инструментальные произведения.
Знаменитый композитор Микаэл Таривердиев родился в 1931 году в Тбилиси. Закончил местную музыкальную школу и музыкальное училище. Он написал музыку к более чем 130 фильмам, в их числе "Семнадцать мгновений весны", "Ирония судьбы, или с легким паром!", "До свидания, мальчики!". Он является автором более 100 романсов, концертов, четырех опер, четырех балетов, музыки для органа, вокальных циклов на стихи Андрея Вознесенского, Беллы Ахмадулиной, Марины Цветаевой. Таривердиев был Народным артистом России, лауреатом 18 различных международных премий.