Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը 2012 թ-ին մասնակցելու է Լոնդոնի միջազգային շեքսպիրյան Globe to Globe փառատոնին: Այն մեկնարկելու է ապրիլի 21-ին և կայանալու է «Գլոբուս» թատրոնում: Թատրոնի տնօրեն Ստեփան Դավթյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ փառատոնի ղեկավարությունն է որոշում, թե որ երկիրը Շեքսպիրի որ ստեղծագործությունն է ներկայացնելու: Հայաստանը ներկայանալու է «Ջոն արքա» ներկայացմամբ: Փառատոնի որոշմամբ ներկայացմանը մասնակցելու է 12 դերասան: Հայկական թատրոնը ելույթ է ունենալու մայիսի 16-ի առավոտյան և 17-ի երեկոյան: Պայմաններից մեկն էլ այն է, որ թատրոնում չպետք է լինի լուսային տեխնիկա, իսկ ձայնային տեխնիկան պետք է հասցվի մինիմալի: Ներկայացման բեմադրիչն է լինելու Տիգրան Գասպարյանը: Փառատոնի նախագահ Թոմ Բըրդը նշեց, որ փառատոնը չունի ժանրային սահմանափակում և կարելի է Շեքսպիրին ներկայացնել բոլոր այն ոճերում, որում թատրոնը ցանկանում է ներկայանալ: Բըրդը նաև հույս հայտնեց, որ Հայաստանի հետ ներկայացմամբ համագործակցության նոր սկիզբ կդրվի:
Փառատոնին այս տարի մասնակցելու են 37 երկրից մեկական թատրոն (Գերմանիա, Բելոռուս, Բրազիլիա, Չինաստան, Իսպանիա և այլն): Յուրաքանչյուր թատրոն հանդես է գալու մայրենի լեզվով, իսկ հանդիսատեսին տրամադրվելու է միայն ներկայացման սինոփսիսը: Ռուսաստանը ներկայացնելու է Վախթանգովի թատրոնը, Վրաստանը` Մարջանիշվիլու թատրոնը:

Национальный академический театр имени Габриела Сундукяна в 2012 году примет участие в Международном шекспировском фестивале Globe to Globe в Лондоне. Он стартует 21 апреля и состоится в театре “Глобус”. Директор театра Степан Давтян в беседе с журналистами сказал, что руководство фестиваля решает, какое произведение Шекспира представит каждая из стран: Армения представит “Короля Джона”.
По решению фестиваля, в спектакле участвуют 12 актеров. Армянский театр выступит 16 мая – утром и 17 мая – вечером.
Одним из условий фестиваля также является то, что в театре не должно быть светотехники, а звуковая должна свестись к минимуму. Постановщиком спектакля будет Тигран Гаспарян. Председатель фестиваля Том Берд отметил, что жанровых ограничений нет, Шекспира можно представить в любых стилях. Берд выразил надежду, что этим будет положено новому сотрудничеству с Арменией.
В этом году в фестивале примут участие по одному театру из 37 стран мира (Германии, Беларуси, Бразилии, Китая, Испании и т.д.) Каждый театр будет выступать на родном языке, а зрителю будет представлен синопсис спектакля. Россию представит Театр им. Вахтангова, Грузию – Театр Марджанишвили.