25 Հոկտեմբեր 2011 - 09:27 AMT
Կ. Բեքարյան. Թուրքիան օգտագործում է երկրաշարժը շեղելու համար աշխարհի ուշադրությունը քրդերի դեմ գործողությունից
Քանի դեռ միջազգային հանրության ուշադրությունը, հասկանալի պատճառներով, ուղղված է Վանում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժին, թուրքական իշխանություններն ակտիվացնում են պայքարը Քրդական աշխատավորական կուսակցության դեմ, առավել լայնածավալ գործողություն ծավալելով Իրաքի տարածքում: Նման կարծիք է հայտնել փորձագետ, «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի ղեկավար Կարեն Բեքարյանը:
Ըստ Բեքարյանի, քուրդ գրոհայինների դեմ պայքարը հիշեցնում է Օսմանյան Թուրքիայի քաղաքականությունը հայերի նկատմամբ: «Նախորդ դարասկզբին միջազգային խնդիրների ֆոնի վրա թուրքական իշխանությունները կարողացան հաջողությամբ էթնիկ զտումներ անցկացնել »,-ասել է Բեքարյանը՝ հավելելով, որ նույն սկզբունքը թուրքական կառավարությունը կիրառում է այսօր քրդերի հարցում:
Հոկտեմբերի 23-ին ժամը 15.41-ին գրանցվել է 7.1 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում էր Թուրքիայում՝ Վան քաղաքից 38 կմ դեպի հյուսիս: Երկրաշարժի հիպոկենտրոնը գտնվում է 10 կմ խորության վրա, իսկ ուժգնությունն էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 9-10 բալ: «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքը հայտնել է, որ զոհվել է 500-1000 մարդ: Առավոտյան, ըստ APA գործակալության, թուրքական տանկերը անցան Իրաքի հետ սահմանը, հակաահաբեկչական գործողություն կատարելու համար: Ըստ աղբյուրի, ծանր զրահատեխնիկան հատել է սահմանը «Հաբուր» անցակետի մոտ:
Հոկտեմբերի 20-ին թուրքական բանակը խոշորածավալ գործողություն է սկսել Հյուսիսային Իրաքի միաժամանակ հինգ շրջաններում: Գործողությանը մասնակցում է 22 գումարտակ, հայտնել է երկրի ԶՈւ Գլխավոր շտաբը:–ԿԱ—

Пока внимание международного сообщества, по понятным причинам, направлено на разрушительное землетрясение, происшедшее в городе Ван, турецкие власти активизируют борьбу с курдской рабочей партией, разворачивая еще более крупномасштабную операцию на территории Ирака. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване выразил эксперт, глава общественной организации “Евроинтеграция” Карен Бекарян.
Кроме того, по словам Бекарян, операция турецких властей против курдов начинает напоминать ему политику Османской Турции в отношении армян. “В начале прошлого века также на фоне международных проблем и войны турецкие власти сумели с успехом провести этнические чистки”, – отметил Бекарян, добавив, что тот же принцип турецкое правительство применяет и сегодня по отношению к курдам.
Землетрясение магнитудой 7,2 произошло в провинции Ван в воскресенье, 23 октября. По официальным данным, число погибших достигает 300, однако, ранее телеканал "Аль-Арабия" распространил сообщение о том, что погибло от 500 до 1000 человек.
Утром, согласно данным источника агентства APA, турецкие танки перешли границу с Ираком, для проведения контртеррористической операции. По словам источника, тяжелая бронетехника пересекла границу через КПП “Хабур”.
20 октября Турецкая армия начала крупномасштабную операцию в Северном Ираке одновременно в пяти районах. В ней участвуют 22 батальона, сообщил Генштаб вооруженных сил страны.