Այսօր առավոտյան տեղի է ունեցել հերթական միջադեպը Հայ ազգային կոնգրեսի երիտասարդ ակտիվիստների և ոստիկանության միջև։ Այդ մասին լրագրողներին հաղորդել է ՀԱԿ ակտիվիստ Վահագ Գևորգյանը։ Նրա խոսքով, ինքը, Դավիթ Քիրամիջյանը և Սահակ Մուրադյանն ասյօր կանչվել են Հատուկ քննչական ծառայություն քննչական գործողությունների համար, սակայն ի պատասխան մասնակցությունից հրաժարվելուն, քննիչ Գևորգ Գևորգյանը սկսել է վիրավորել նրանց։ Վահագ Գևորգյանը նաև հայտարարել է, որ քննիչը բռնություն է կիրառել նրա նկատմամբ։
Իր հերթին ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ ՀԱԿ իրավաբանները կքննարկեն և կորոշեն, թե ինչ պատասխան քայլեր պետք է ձեռնարկվեն։
ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսության գործընթացում բարդություններ առաջացան, երբ օգոստոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն կիրառեց Կոնգրեսի համակիրների նկատմամբ: Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: «Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-ասվում է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ: Ներկայումս Տիգրան Առաքելյանը, Արտակ Կարապետյանը, Սարգիս Գևորգյանը հսկողության տակ են, մնացածներն ազատ են արձակվել: ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանությունների հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին, սակայն օգոստոսի 23-ին Հայաստանի կառավարության Ընդունելությունների տանը կայացած հանդիպումից հետո ՀԱԿ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց իր համոզմունքի մասին, որ առաջիկայում Տիգրան Առաքելյանի համար խափանման միջոցը կփոխվի: Իշխանության և ՀԱԿ-ի աշխատանքային խմբերի հաջորդ հանդիպումը պետք է կայանար օգոստոսի 26-ին, սակայն այդ օրը ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանության հետ քաղաքական երկխոսության գործընթացին իր մասնակցության դադարեցման մասին, մինչև որ Տիգրան Առաքելյանը ազատ կարձակվի:

25 Октябрь 2011 - 10:07 AMT
Сегодня утром произошел очередной инцидент между молодежными активистами оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) и полицией. Об этом сообщил журналистам один из активистов АНК Вааг Геворкян. По его словам, он, Давид Кирамиджян, и Саак Мурадян сегодня были вызваны в Специальную следственную службу для следственных действий, однако в ответ на отказ от участия, следователь Геворг Геворкян начал оскорблять их. Вааг Геворкян также заявил, что следователь применил насилие в отношении него.
В свою очередь координатор АНК Левон Зурабян заявил, что юристы АНК обсудят и решат, какие ответные меры следует предпринять.
9 августа ряд молодежных активистов АНК были задержаны полицией. Согласно информации АНК, полиция применила насилие в отношении активистов АНК Тиграна Аракеляна и Артака Карапетяна. После прибытия на место происшествия активистов Конгресса Арега Геворкяна, Саака Мурадяна, Ваагна Геворкяна, Саргиса Геворкяна, Давида Кирамиджяна, и их попыток уладить ситуацию, насилие было применено и в их отношении. Все указанные лица были доставлены в отдел полиции. По информации АНК, насилие и нарушения закона были осуществлены и в отношении их адвокатов, после чего было принято незаконное решение об аресте указанных выше лиц. В свою очередь, Полиция Армении обвиняет активистов АНК в нападении на полицейских.
Сейчас из семерых задержанных 9 августа лишь Тигран Аракелян находится под стражей, а остальные освобождены. Содержание под стражей Тиграна Аракеляна стало формальным поводом для приостановления Конгрессом процесса политического диалога с властями.