26 Հոկտեմբեր 2011 - 14:32 AMT
Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային կազմակերպության ԳԱ-ն կամրապնդի ՀՀ դիրքերը ֆրանկոֆոն երկրների ընտանիքում
Հոկտեմբերի 26-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Փարիզի քաղաքապետ Բերտրան Դելանոեի հետ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունը, ՀՀ ԱԳ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Դելանոեին վերջին տասնամյակի ընթացքում համատեղ իրականացրած ծրագրերի համար` մասնավորապես կարևորելով Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի սրտում` Ելիսեյան դաշտերի հարևանությամբ, Կոմիտասի արձանի բացումը, Երևանի պուրակի բացումը, ինչպես նաև Փարիզի քաղաքապետարանում արդեն ավանդական դարձած ամենամյա ընդունելությունը` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, Փարիզի քաղաքապետարանի ակտիվ մասնակցությունը Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա միջոցառումներին։
Բերտրան Դելանոեն իր հերթին ասաց, որ ինքը ուրախությամբ է այցելում բարեկամ Հայաստան և վստահ է, որ այցելության ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը առավել կխորացնեն կապերը մեր երկու մայրաքաղաքների, երկրների ու ժողովուրդների միջև։
Կողմերը նաև կարևորեցին Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային կազմակերպության գլխավոր ասամբլեայի` Երևանում անցկացվող տարեկան նիստը, վստահություն հայտնելով, որ այն նաև մեծապես կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը ֆրանկոֆոն երկրների ընտանիքում։

26 Октябрь 2011 - 14:32 AMT
ГА Международной Ассоциации Франкоязычных Мэров более укрепит позиции Армении в семье стран-франкофонов
26 октября глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился с мэром Парижа Бертраном Деланое. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, глава МИД РА поблагодарил Деланое за осуществленные совместные программы в течение последних десяти лет, в частности отметив открытие памятника Комитасу вблизи Елисейских полей в центре Парижа, приемы в мэрии столицы Франции, посвященные памяти жертв Геноцида армян, которые стали традицией, а также активное участие мэрии города в мероприятиях, посвященных году Армении.
В свою очередь мэр Парижа выразил уверенность, что осуществление достигнутых в рамках визита соглашений более углубят связи между двумя столицами, странами и народами.
Стороны также придали важность проведению в Ереване 31-ой Генеральной ассамблеи Международной Ассоциации Франкоязычных Мэров, выразив уверенность, что оно более укрепит позиции Армении в семье стран-франкофонов.