Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ աննախադեպ ծրագիր է մշակել, որով նախատեսվում է մոտ 30 ցուցահանդես կազմակերպել աշխարհի տարբեր երկրներում: Ինչպես լրագրողներին է հայտնել ինստիտուտ-թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, ցուցահանդեսներից յուրաքանչյուրը կներկայցնի Հայոց ցեղասպանության որևէ դրվագ: Դեմոյանը նշել է, որ Փարիզի քաղաքապետի հետ Երևան նրա այցելության ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն նման ցուցահանդես կկազմակերպվի Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում: Նա հայտնել է նաև, որ նման շարժական ցուցահնդես կանցնի նաև Ռուսաստանում՝ 2012թ.: Ըստ Դեմոյանի, ինստիտուտը այս պահի դրությամբ ինտենսիվ բանակցություններ է վարում սկանդինավյան երկրներում ցուցահանդեսներ կազմակերպելու շուրջ, ինչպես նաև «մտադիր է միջոցառումներ կազմակերպել Լիբանանում ու ԱՄՆ-ում»:
Արդեն պատրաստ են բոլոր լուսա- և տեսանյութերը, որոնք ընդգրկվելու են ցուցադրության մեջ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ կազմակերպիչներին մնում է միայն քաննարկել դրանց անցկացման կոնկրետ վայրերի հետ կապված հարցերը:

Музей-институт Геноцида армян к преддверию 100-летия Геноцида армян разрабатывает беспрецедентную программу по проведению около 30 выставок в разных странах мира, посвященных жертвам Геноцида армян. Как сообщил журналистам директор музея-института Айк Демоян, каждая из выставок будет иметь отдельное название. В этом контексте он сообщил, что каждая выставка будет представлять определенный эпизод о Геноциде армян. В связи с этим Демоян отметил, что на основе достигнутых договоренностей с мэром Парижа в ходе его визита в Ереван, в течение этого года одна из таких выставок пройдет в столице Франции. При этом он сообщил, что аналогичная передвижная выставка пройдет в 2012 году и в России. По словам Демояна, музей-институт на данный момент ведет интенсивные переговоры по проведению выставки в скандинавских странах, и “предусматривается организация мероприятий в Ливане и США”.
“Уже составлены все фото и видеоматериалы, которые будут включены в экспозицию”, – сказал он, добавив, что организаторам лишь остается обсудить вопросы, связанные с конкретными местами их проведения.