27 Հոկտեմբեր 2011 - 11:22 AMT
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ դառնալն անհանգստություն է առաջացնում։ Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը ցանկացած միջոցներով փորձում է օգտագործել ՄԱԿ ամբիոնը «Հայաստանի տրամադրությունը փչացնելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վրա ճնշում գործադրելու համար, որպեսզի փոխի նրանց հավասարակշռված դիրքորոշումը հօգուտ ադրբեջանական կողմի»։ Սակայն նա նշել է, որ պետք չէ դրանից մեծ ողբերգություն սարքել։
Միաժամանակ նա մեղադրել է հայկական դիվանագիտությանն անգործության մեջ, նշելով, որ այն վարում է ռեֆլեկտորային քաղաքականություն։ «Այսօրվա դրությամբ հայկական դիվանագիտությունը, ամենայն հավանականությամբ, վարում է պաշտպանողական քաղաքականություն և չունի մշակված ռազմավարություն»,- ասել է նա և հավելել, որ լուրջ խնդիրներ ունեցող երկրի համար նման քաղաքականությունն անլուրջ է։ Նրա խոսքով, ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը լրջորեն աշխատում է իր հեղինակության վրա, որի շնորհիվ և դարձել է ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ։
Ադրբեջանն առաջին անգամ պատմության մեջ ընտրվեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում Ադրբեջանը հավաքել է 155 ձայն: Վերջինիս հետ մրցող Սլովենիան հանել էր իր թեկնածությունը: Այդպիսով, գրանցվել էր միայն Ադրբեջանը: Ընտրվելու համար անհրաժեշտ է ստանալ 193 անդամ ունեցող Գլխավոր ասամբլեային ներկա և իրենց կարծիքը հայտնած երկրների ձայների երկու երրորդը, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Հոկտեմբերի 21-ին ՄԱԿ ԱԽ-ում տեղի է ունեցել քվեարկություն 2012-2013թթ. համար Խորհրդի ոչ մշտական անդամների ընտրության վերաբերյալ: Չորս երկիր՝ Պակիստանը, Մարոկկոն, Տոգոն ու Գվատեմալան ընտրվել են ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամներ և ձեռնամուխ կլինեն աշխատանքին արդեն 2012թ. հունվարից:
Վերջին հինգերորդ տեղի համար պայքարում էին Ադրբեջանն ու Սլովենիան: Քվեարկության 10 փուլերից հետո որոշում այդպես էլ չկայացվեց: Սակայն, ինչպես նշում են որոշ ԶԼՄ-ներ, Ադրբեջանը մոտ էր հաղթանակին՝ փուլերից մեկում նրան 14 քվե պակասեց: Քվեարկությունից դեռ շատ առաջ Ադրբեջանը սկսել էր ձայներ հավաքագրել՝ փորձելով գնել անդամակցությունը ՄԱԿ ԱԽ-ում:
Վերջին մի քանի ամսում Ադրբեջանի ԱԳՆ հրավերով այդ երկիր են այցելել ՄԱԿ-ում ներկայացված մի շարք երկրների մշտական ներկայացուցիչներ, հիմնականում Աֆրիկայի, Խաղաղ օվկիանոսի, Ասիայի ու Կարիբյան ավազանի երկրներից: Այցելուների թվում էին Բանգլադեշի, Բուրկինա Ֆասոյի, Կոնգոյի, Գամբիայի, Լեսոտոյի, Մալդիվյան կղզիների, Նաուրույի, Սոմալիի և մի շարք այլ երկրների ներկայացուցիչներ:
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների այդ այցերը կապված էին պաշտոնական Բաքվի ցանակության հետ՝ համոզել նրանց, որ կողմ քվեարկեն Ադրբեջանին ԱԽ ոչ պաշտոնական անդամակցության քվեարկության ժամանակ:
Ադրբեջանից բացի այդ տեղին հավակնում են նաև Հունգարիան ու Սկովենիան: Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները նույնպես ընդունում են մրցակցության լրջությունը, հաշվի առնելով այդ երկրների զարգացման ընդհանուր մակարդակը Ադրբեջանի համեմատ:

Становление Азербайджана непостоянным членом ООН вызывает беспкойство. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Ерванд Бозоян. По его словам, Азербайджан любыми способами попытается использовать трибуну ООН «для того, чтобы подпортить настроение Армении и надавить на сопредседателей Минской группы ОБСЕ, чтобы поменять их уравновешенную позицию в карабахском вопросе, в пользу азербайджанской стороны». Однако он отметил, что не стоит делать из всего этого трагедию.
При этом он обвинил армянскую дипломатию в бездействии, отметив, что она ведет рефлективную политику. «На сегодняшний день, армянская дипломатия, скорее всего, ведет оборонительную политику и не имеет разработанной стратегии», – сказал он, добавив, что для страны, которая имеет такие серьезные проблемы, подобная политика несерьезна. По его словам, в отличие от Армении, Азербайджан серьезно работает над своим имиджем, благодаря чему и стал непостоянным членом ООН.
В результате голосования, состоявшегося в 24 октября в Генеральной Ассамблее ООН, Азербайджан получил 155 голосов. Соперничавшая с ним за это место от группы восточноевропейских стран Словения сняла свою кандидатуру с дальнейшего рассмотрения. Таким образом, в бюллетени был внесен только Азербайджан. Для избрания необходимо было получить две трети голосов присутствовавших и высказавших свое мнение делегатов Генассамблеи, членами которой являются 193 государства.
Азербайджан еще задолго до дня голосования начал собирать голоса, упорно пытаясь купить себе членство в Совбезе ООН. Так за последние несколько месяцев в Азербайджане по приглашению МИД побывала группа постпредов ряда стран в ООН, в основном стран Африки, Тихоокеанского региона, Азии и Карибского бассейна. В состав делегации входили представители Бангладеш, Буркина Фасо, Конго, Гамбии, Лесото, Мальдивских островов, Мьянмы, Науру, Сомали, Тринидада и Тобаго, Доминиканской Республики, постоянные представители Камбоджи, Бенина, Экваториальной Гвинеи, Маврикия, Намибии, Сент-Лусии, Сент Винсента и Гренадины, Сейшельских островов, Сьерра-Леоне, Шри-Ланки, Ямайки и Зимбабве при ООН.
Согласно азербайджанским СМИ, приезд иностранных дипломатов был связан с желанием официального Баку убедить их голосовать на предстоящих осенью выборах в состав непостоянных членов Совета безопасности ООН в пользу Азербайджана.
Азербайджан выдвинул свою кандидатуру на место непостоянного члена Совета Безопасности ООН на 2012-2013 годы от восточноевропейской группы. Помимо Азербайджана на одно место от восточноевропейской группы претендуют еще Венгрия и Словения. Сами азербайджанские СМИ признают серьезность конкуренции, учитывая, в частности, общий уровень развития этих стран по сравнению с Азербайджаном.