16 Օգոստոս 2000 - 13:46 AMT
ԹՈՒՐՔԻԱՆ MICROSOFT ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆԻՑ ՊԱՀԱՆՋՈՒՄ Է ENCARTA ԻՆՏԵՐՆԵՏ-ՀԱՆՐԱԳԻՏԱՐԱՆԻՑ ՀԱՆԵԼ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՀԻՇԱՏԱԿՈՒՄԸ
16.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.ԱՄՆ-ի ակադեմիական շրջանակների Chrօnicle of Higher Education առաջատար ամսագիրը հաղորդում է, որ թուրքական կառավարությունը Microsoft ընկերությունից պահանջել է Encarta իմտերնետ-հանրագիտարանից հանել 1915 թվականի հայոց ցեղասպանության մասին բոլոր հիշատակումները:
Թուրքիայի կառավարությունը Microsoft-ից պահանջել է հանել հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակումները Encarta-ում հրապարակված Ռոլանդ Գրիգոր Սյունիի` Հայաստանի մասին եւ Հելեն Հեյդի` ցեղասպանության մասին հոդվածներից:
Chronicle-ում հրապարակված հոդվածի համաձայն` Microsoft-ը դիմել է այս երկու հեղինակներին` իրենց հոդվածները փոփոխության ենթարկելու խնդրանքով: Սակայն Սյունին եւ Ֆեյնը մերժել են այս խնդրանքը եւ հայտնել Chronicle ամսագրի լրագրողներին` Թուրքիայի ճնշման մասին: –0–

16 Август 2000 - 13:46 AMT
ТУРЦИЯ ТРЕБУЕТ ОТ КОМПАНИИ MICROSOFT ИЗЪЯТЬ УПОМИНАНИЯ ОБ АРМЯНСКОМ ГЕНОЦИДЕ ИЗ ОНЛАЙН-ЭНЦИКЛОПЕДИИ ENCARTA
16.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Ведущий журнал академических кругов США – Chronicle of Higher Education сообщает, что турецкое правительство требует от компании Microsoft изъять все упоминания о геноциде армян 1915 года из онлайн-энциклопедии Encarta (www.encarta.com), разработанной этой компанией.
Правительство Турции потребовало от Microsoft изъять упоминания об Армянском геноциде из статьи Роланда Григора Сюни об Армении, а также – из статьи Хелен Фейн о геноциде, опубликованных в Encarta.
Согласно статье, опубликованной в Chronicle, Microsoft обратилась к этим двум авторам с просьбой об изменении своих статей. Однако г-н Сюни и г-жа Фейн отвергли эту просьбу и сообщили о давлении Турции репортерам Chronicle. –0–