28 Հոկտեմբեր 2011 - 13:09 AMT
Հայտնի դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը ավարտեց իր եվրոպական շրջագայությունները, որոնք բավական հագեցած էին: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում դաշնակահարը պատմեց, որ Շվեյցարիայում համերգներ ունեցավ հայտնի սոպրանո երգչուհի, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Վարդուհի Խաչատրյանի հետ, ինչպես նաև Ժնևում աշխարհի տարբեր երկրներից 50 դաշնակահարների հետ մասնակցեց «Festival de Piano de Geneve» փառատոնին:
Շվեյցարիային հաջորդեց Ամստերդամը, որտեղ նա մասնակցեց «Geelvinck Music Festival»-ին և կատարեց իտալական բարոկ երաժշտություն: Ամստերդամից նա ուղևորվեց Փարիզ, և մասնակցեց Լիստի ծննդյան 200-ամյակին նվիրված միջոցառումներին (ներկայացվեցին նաև 20-րդ դարի հունգարացի կոմպոզիտորների աշխատանքներ): Երկրորդ համերգում հնչեցին բացառապես կին կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Այժմ Մելիքյանը Երևանում է և նրա հայ երկրպագուները նույնպես հնարավորություն կունենան վայելել Մելիքյանի կատարումները Երևանում: Նոյեմբերի 25-ին կայանալու է նրա մենահամերգը` նվիրված լեհական 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտությանը: Համերգը “1900+” համերգաշարի չորրորդ միջոցառումն է, որը կազմակերպվում է Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանության հետ միասին: Բացի դրանից, սպսավում է համատեղ գեղեցիկ երեկո նկարչուհի Մոկոյի հետ` Ժամանակակից արվեստի թանգարանում:
Հայկ Մելիքյանը Հայաստանի առաջատար դաշնակահարներից է: Ծնվել է Երևանում: Սկզբնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Իրինա Գրիշինսկայայի մոտ, այնուհետև Երևանի պետական կոնսերվատորիայում` պրոֆ.Ալեքսանդր Գուրգենովի մոտ: Հ.Մելիքյանի միջազգային համերգային դեբյուտը կայացել է Հռոմում` «Concerto Di Concerti» 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության միջազգային փառատոնին: Հ.Մելիքյանը վարում է ակտիվ համերգային գործունեություն` ելույթ ունենալով ինչպես Հայաստանում,այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս`Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Շվեյցարիայում, Կիպրոսում, Ճապոնիայում, Մեքսիկայում և այլուր: Նա բազմաթիվ տեղական և միջազգային մրցույթների հաղթող է:

Известный пианист Айк Меликян завершил свой весьма насыщенный гастрольный тур по Европе. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пианист рассказал, что в Швейцарии он выступал с известной певицей, лауреатом международных конкурсов, сопрано Вардуи Хачатрян, а также вместе с пианистами из 50 стран принял участие в “Festival de Piano de Geneve” в Женеве. Затем были гастроли в Амстердаме, где он принял участие в “Geelvinck Music Festival”. Из Амстердама он отправился в Париж для участия в мероприятиях, посвященных 200-летию Ференца Листа (были исполнены работы венгерских композиторов 20 века). На втором концерте прозвучали произведения исключительно композиторов-женщин.
В настоящее время Айк Меликян находится в Ереване, и его ереванские поклонники также получат возможность послушать исполнения музыканта. 25 ноября состоится его сольный концерт, посвященный современной польской музыке и музыке 20-го века. Концерт станет четвертым мероприятием цикла 1900+”, который организуется совместно с Посольством Польши в Армении. Ожидается совместный вечер с художницей Моко в Музее современного искусства.
Айк Меликян – один из лучших пианистов Армении. Родился в Ереване. Обучался игре на фортепиано у Ирины Гришинской, а позднее в классе Александра Гургенова и музыкальной композиции в классе Вардана Атчемяна в Ереванской государственной консерватории. Сегодня он является автором трех симфонических и хоровых композиций, ряда вокальных произведений и сольной программы для пианино. Его концертный дебют состоялся в зале “Concerto di Concerti” в Риме. Айк Меликян выступает с концертами в Италии, Франции, Германии, Бельгии, Нидерландах, Японии и Мексике.