Ազատության հրապարակում Հայաստանի օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը: Ազատության հրապարակ է ժամանել ՀԱԿ-ի ղեկավարությունը` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ:
ՀԱԿ-ի հանրահավաքը բացեց Կոնգրեսի ակտիվիստ, «Հայկական Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Իր խոսքում Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 12 տարի առաջ` 1999 թվականին, Հայաստանի ԱԺ-ում ահաբեկչական խումբը` Նաիրի Հունանյանի գլխավորությամբ, գնդակոծեց պատգամավորներին, այդ թվում` Կարեն Դեմիրճյանին, ինչպես նաև կառավարության ղեկավար Վազգեն Սարգսյանին: Փաշինյանը բոլոր հավաքվածներին կոչ արեց լռության րոպեով հարգանքի տուրք մատուցել այդ օրվա զոհերի հիշատակին:
Փաշինյանի խոսքով` հոկտեմբերի 27-ի կազմակերպիչները զավթեցին ԱԺ-ն, կառավարությունը վերածեցին անողնաշար կառույցի, նախագահական նստավայրը վերածեցին վաճառքի հանված սուպերմարկետի, կազմակերպեցին 2008թ. մարտի 1-ը Երևանի կենտրոնում` կրակ բացելով խաղաղ բնակչության վրա և «Նաիրի Հունանյանի պես ամեն երեկո հեռուստաէկրաններից մեր տուն են խուժում և գնդակոծում Հայաստանի քաղաքացիների գիտակցությունն ու հույսերը»: Նա ընդգծեց, որ հոկտեմբերի 27-ի կազմակերպիչները կանգնելու են ժողովրդի դատի առջև ճիշտ այնպես, ինչպես կանգնեցին Մուբարաքը, Բեն Ալին և Քադդաֆին:
1999-ի հոկտեմբերի 27-ին Նաիրի Հունանյանի գլխավորած ահաբեկչական խմբի անդամները սպանեցին Հայաստանի պետական և քաղաքական մի շարք անվանի գործիչների` ՀՀ ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանին, ՀՀ ազգային հերոս, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանին ու Ռուբեն Միրոյանին, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանին, Հենրիկ Աբրահամյանին, Արմենակ Արմենակյանին, Լեոնարդ Պետրոսյանին:

На площади Свободы, под звуки гимна Армении, стартовал митинг оппозиционного Армянского национального конгресса. На площадь Свободы прибыло руководство АНК во главе с Левоном Тер-Петросяном.
Митинг АНК открыл активист Конгресса, редактор газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян. В своей речи Пашинян напомнил, что 12 лет назад, в 1999г. в НС Армении террористическая группа во главе с Наири Унаняном расстреляла депутатов, в том числе Карена Демирчяна, а также главу правительства Вазгена Саркисяна. Пашинян призвал всех собравшихся минутой молчания память погибших в этот день.
По словам Пашиняна, организаторы 27 октября захватили НС, превратили правительство в бесхребетную структуру, президентскую резиденцию превратили в выставленный на продажу супермаркет, организовали 1 марта 2008г. в центре Еревана, расстреляв мирное население, “и как Наири Унанян, каждый вечер с телеэкранов врываются в наши дома и расстреливают сознание и надежды граждан Армении”. Он подчеркнул, что организаторы 27 октября предстанут перед народным судом, точно также как предстали перед судом своих народов Мубарак, Бен Али и Каддафи.