29 Հոկտեմբեր 2011 - 08:38 AMT
Բաբկեն Հարությունյան. Փոխլրացման քաղաքականությունը սպառել է իրեն և Հայաստանը պետք է հստակեցնի իր դիրքորոշումը
Հայաստանը պետք է ակտիվորեն մասնակցի նախկին ԽՍՀՄ տարածքում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացներին, գտնում է «Եվրասիական ինտեգրացիա» հետազոտական ՀԿ-ի ղեկավար Բաբկեն Հարությունյանը: «Մենք մեր ապագան տեսնում ենք Եվրասիական միությոնում, Հայաստանը պետք է մասնակցի ԵվրԱզԷՍ-ին, մենք պետք է հստակ նախանշենք արտաքին ինտեգրման կուրսը»,-հայտարարել է նա իր կազմակերպության կազմակերպած «Հայաստանն ու Եվրասիական միության հեռանկարները» քննարկման ժամանակ:
Ըստ Հարությունյանի, փոխլրացման քաղաքականությունը սպառել է իրեն և Հայաստանն արդեն չի կարող թույլ տալ իրեն պարբերաբար հայտարարել, որ տեսնում է իրեն եվրոպական ընտանիքում, իսկ հետո, որ պետք է ամրապնդի կապերն ԱՊՀ երկրների հետ: Նա նաև նշել է, որ այժմ Եվրամիությունը տարբեր ծրագրերի միջոցով փորձում է մոտ պահել Հայաստանին ու մյուս հետխորհրդային երկրներին, սակայն մտադիր չէ թույլ տալ նրանց լիարժեք անդամակցությունը կազմակերպությանը:
Հարությունյանը հավելել է նաև, որ Հայաստանը պետք է նախաձեռնող լինի այդ հարցերում, ոչ թե ուղղակի նստի ու սպասի, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները և միայն ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի Եվրասիական միության ստեղծման մասին հայտարարություններից հետո փորձի ակտիվանալ:
Հարությունաը նաև կոչ է արել չմտահոգվել ինքնիշխանության մասնակի կորստի վերաբերյալ, օրինակ բերելով ԵՄ երկրները: Նա նաև նշել է, որ եվրասիական ինտեգրացիան չի ենթադրում հարաբերությունների խզում Եվրամիության կամ ԱՄՆ-ի հետ:

29 Октябрь 2011 - 08:38 AMT
Бабкен Арутюнян: Комплементарная политика себя исчерпала и Армения должна четко обозначить свой курс внешней интеграции
Армения должна активнее участвовать в интеграционных процесса на территории бывшего СССР,считает руководитель исследовательской общественной организации “Евразийская интеграция” Бабкен Арутюнян. “Мы наше будущее видим в Евразийском союзе, Армения должна участвовать в ЕврАзЭС, и мы должны четко обозначить свой курс внешней интеграции”,-заявил он на организованном его организацией обсуждении “Армения и перспективы Евразийского союза”.
По словам Арутюняна, комплементарная политика себя исчерпала, и Армения уже не может себе позволить периодически заявлять, что она видит себя в европейской семье, а затем, что должна укреплять связи с странами СНГ. Он также заметил, что сейчас Евросоюз различными программами пытается держать Армению и другие постсосветские страны возле себя, но не намерен допустить их полноценного членства в организации.
Арутюнян добавил также, что Армения должна проявлять инициативу в подобных вопросах, быть в авангарде, а не просто сидеть и ждать развития событий, и лишь после заявления премьер-министра России Владимира Путина о создании Евразийского союза, пытаться активизироваться.
Бабкен Арутюнян призвал не беспокоиться о частичной потере суверенитета Арменией в случае интеграционных процессов, приведя в пример страны Евросоюза. Он также подчеркнул, что евразийская интеграция не означает разрыва отношений с Евросоюзом или США.