30 Հոկտեմբեր 2011 - 11:17 AMT
«Ես՝ որպես քաղաքապետի առաջին տեղակալ և Երևանի Ավագանու Խորհրդի անդամ, հայտարարում եմ, որ մենք կշարունակենք բոլոր սկսած ծրագրերը, քանի որ դրանք նաև ՀՀԿ նախընտրական ծրագրերն են: Կանցկացվեն քաղաքապետի ընտրություններ, և ես վստահ եմ, որ մեկնարկած և իրականացման գործընթացում գտնվող բոլոր ծրագրերը կշարունակվեն»,- հոկտեմբերի 30-ին լրագրողներին է հայտնել Երևանի քաղաքապետի պաշտոնակատար Տարոն Մարգարյանը: Խոսելով այս կամ այն ծրագրերի առաջնահերթության մասին՝ նա ընդգծել է, որ մայրաքաղաքում իրականացվող բոլոր նախագծերն առաջնահերթ են:
Մեկնաբանելով Կարեն Կարապետյանի հրաժարականը և հավանական թեկնածությունը քաղաքապետի պաշտոնին՝ փոխքաղաքապետն ասել է, որ դա կորոշեն ՀՀԿ Խորհուրդն ու պետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Միաժամանակ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Կարապետյանն իր հայտարարության մեջ հստակ նշել էր, թե ինչու է հրաժարական տալիս, և դա բոլորովին պայմանավորված չէ կրպակների ապամոնտաժման խնդիրներով, «մնացած խոսակցություններն անհիմն են»:
Այս կապակցությամբ նա հավելել է, թե «որպես փոխքաղաքապետ` ես կողմնակից եմ Աբովյան փողոցում բոլոր կրպակների ապամոնտաժմանը, մենք այս ծրագիրը պետք է իրականացնենք»:
«Երևան քաղաքի տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 45-րդ հոդվածի 2-րդ կետի 3-րդ ենթակետի համաձայն, Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 28-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
Նույն օրենքի 48-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն, մինչ օրենքով սահմանված կարգով քաղաքապետի նոր ընտրությունները քաղաքապետի պաշտոնակատար է նշանակվել փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

30 Октябрь 2011 - 11:17 AMT
И.о. мэра Еревана уверен, что все начатые в столице проекты являются приоритетными и будут продолжены
«Я как первый заместитель мэра и член Совета Старейшин Еревана заявляю, что мы продолжим все начатые программы, поскольку они также являются программами РПА. Будут проведены выборы мэра, и, я уверен, все начатые и находящиеся в процессе реализации программы будут продолжены», – заявил и.о. мэра Еревана Тарон Маргарян журналистам 30 октября. Говоря о приоритетности тех или иных программ, он подчеркнул, что все осуществляемые в столице проекты являются первоочередными.
Комментируя отставку Карена Карапетяна и возможную кандидатуру на пост нового мэра, вице-мэр сказал, что это решит Совет РПА и глава государства Серж Саргсян. Одновременно Маргарян отметил, что Карапетян в своем интервью сказал, почему уходит со своей должности, и это вовсе не обусловлено проблемами демонтажа ларьков, «другие слова неуместны».
В связи с этим он добавил, что «будучи вице-мэром и членом Совета старейшин, я являюсь сторонником демонтажа ларьков на улице Абовяна». «После выборов нового мэра, мы обязательно обсудим этот вопрос», – сказал он.
Согласно 3-ему подпункту 2-го пункта статьи 45 закона РА "О местном самоуправлении города Ереван" мэр Еревана Карен Карапетян 28 октября представил заявление об отставке.
Согласно 2-му пункту статьи 48 того же закона, исполнение обязанностей мэра возложено на первого заместителя мэра Тарона Маргаряна до новых выборов мэра в установленном законом порядке.