Հայաստանի նախագահն ու կառավարությունը երկրում կայունությունը պահպանելու, տնտեսական խնդիրները լուծելու մեծ ցանկություն ունեն, հայտնել է ՌԴ Պետական դումայի պատգամավոր, «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության անդամ Իգոր Չեռնիշենկոն: «Հայաստանում կայունությունը պահպանելու ներուժ կա, շատ բան է կախված նաև Ռուսաստանից, որի ներդրումները ձեր երկրում մոտ 3 մլրդ դոլար են կազմում, ձեր մոտ ռուսական կապիտալով ավելի քան 1100 ընկերություններ են աշխատում»,- ասել է նա Երևանում ընթացող ՀՀԿ տնտեսական համաժողովի շրջանակում կայացած մամլո ասուլիսում: Բացի դրանից, ինչպես նշել է պատգամավորը, մեծ ուշադրություն է հատկացվում մարզերի մակարդակով համագործակցությանը, այդ թվում՝ Հայաստանի ու Ռուսաստանի մայրաքաղաքների միջև:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի համար Հայաստանը ոչ միայն ռազմավարական գործընկեր է, այլև «հարազատ երկիր, որի հետ մեզ ոչ միայն քաղաքական, տնտեսական և մշակութային, այլև արյունակցական կապեր են կապում»: Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ հայկական Սփյուռքը կարևոր դեր է խաղում Ռուսաստանի կյանքի շատ բնագավառներում:
Միևնույն ժամանակ ՌԴ պատգամավորն ընդգծել է, որ երկու երկրներն էլ այսօր դժվար հետճգնաժամային շրջան են ապրում և ծառացած են տնտեսությունների արդյունավետության, ՀՆԱ աճի, ժողովրդի բարեկեցության բարձրացման և այլ խնդիրներ:
Անդրադառնալով Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին՝ նա համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀԿ-ն արժանի տեղ կզբաղեցնի, իսկ կոալիցիայում «Բարգավաճ Հայաստանը» մյուս կուսակցությունների հետ համատեղ հզոր բլոկ կստեղծի, որն առաջ կտանի երկրի զարգացման հետագա հարցերը:

30 Октябрь 2011 - 12:01 AMT
У президента и правительства Армении есть большое желание сохранить стабильность в стране, решить имеющиеся экономические проблемы, заявил депутат Государственной думы РФ, член партии Единая Россия Игорь Чернышенко. «Потенциал сохранения стабильности в Армении существует, много зависит и от России, инвестиции которой в вашей стране составляют порядка 3 млрд. долларов, работает более 1100 компаний с российским капиталом», – сказал он на пресс-конференции в Ереване в рамках проходящей экономической конференции РПА. Помимо этого, как отметил депутат, большое внимание уделяется сотрудничеству на уровне областей, в том числе и столицами Армении и России.
По его словам, для России Армения является не только стратегическим партнером, но и «родной страной, с которой нас связывают не только политические, экономические и культурные, но и кровные связи». В связи с этим он подчеркнул, что армянская Диаспора играет важную роль во многих аспектах жизни России. Одновременно российский депутат подчеркнул, что обе страны сегодня переживают трудный посткризисный период и стоит вопрос повышения эффективности экономик, роста ВВП, повышения благосостояния народа и другие проблемы.
Касаясь парламентских выборов в Армении, он выразил уверенность, что РПА займет достойное место, а в коалиции «Процветающая Армения» совместно с другими партиями создаст мощный блок, который будет продвигать дальнейшие вопросы развития страны.