Հայաստանի նախագահն ու կառավարությունը երկրում կայունությունը պահպանելու, տնտեսական խնդիրները լուծելու մեծ ցանկություն ունեն, հայտնել է ՌԴ Պետական դումայի պատգամավոր, «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության անդամ Իգոր Չեռնիշենկոն: «Հայաստանում կայունությունը պահպանելու ներուժ կա, շատ բան է կախված նաև Ռուսաստանից, որի ներդրումները ձեր երկրում մոտ 3 մլրդ դոլար են կազմում, ձեր մոտ ռուսական կապիտալով ավելի քան 1100 ընկերություններ են աշխատում»,- ասել է նա Երևանում ընթացող ՀՀԿ տնտեսական համաժողովի շրջանակում կայացած մամլո ասուլիսում: Բացի դրանից, ինչպես նշել է պատգամավորը, մեծ ուշադրություն է հատկացվում մարզերի մակարդակով համագործակցությանը, այդ թվում՝ Հայաստանի ու Ռուսաստանի մայրաքաղաքների միջև:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի համար Հայաստանը ոչ միայն ռազմավարական գործընկեր է, այլև «հարազատ երկիր, որի հետ մեզ ոչ միայն քաղաքական, տնտեսական և մշակութային, այլև արյունակցական կապեր են կապում»: Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ հայկական Սփյուռքը կարևոր դեր է խաղում Ռուսաստանի կյանքի շատ բնագավառներում:
Միևնույն ժամանակ ՌԴ պատգամավորն ընդգծել է, որ երկու երկրներն էլ այսօր դժվար հետճգնաժամային շրջան են ապրում և ծառացած են տնտեսությունների արդյունավետության, ՀՆԱ աճի, ժողովրդի բարեկեցության բարձրացման և այլ խնդիրներ:
Անդրադառնալով Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին՝ նա համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀԿ-ն արժանի տեղ կզբաղեցնի, իսկ կոալիցիայում «Բարգավաճ Հայաստանը» մյուս կուսակցությունների հետ համատեղ հզոր բլոկ կստեղծի, որն առաջ կտանի երկրի զարգացման հետագա հարցերը:

30 October 2011 - 12:01 AMT
The President and the government of Armenia are determined to preserve stability in the country by solving current economy problems, according to a member of State Duma and United Russia party.
“Armenian economy has significant potential for preservation of stability,” Igor Chernyshenko told a news conference organized on the sidelines of Republican Party of Armenia (RPA)-hosted economy conference in Yerevan.
In this context, the MP noted Russia's contribution to Armenian economy, with USD 3 bln worth investments and over 1100 Russian capital-backed companies operating in RA.
As Chernyshenko noted, “to us, Armenia is not only a strategic partner, but a home country, to which we're connected by political, economic, cultural and most importantly, blood ties, with Armenian Diaspora playing an important role in many aspects of the Russia's life.”
The State Duma member further spoke of the post-crisis stage both countries are undergoing with the issue of economy effectiveness increase, GDP growth on priority agenda.
In conclusion, Chernyshenko wished RPA victory in parliamentary race to promote the country's development jointly with other coalition parties.