30 Հոկտեմբեր 2011 - 12:51 AMT
Հայաստանը դրական արդյունքներ է արձանագրում բարեփոխումների իրականացման ոլորտում, մասնավորապես՝ ընտրական օրենսգրքի գծով, հոկտեմբերի 30-ին Երևանում հայտնել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) միջազգային կապերի գծով քարտուղար Նիկոլյա Բրիկը: Նա Հայաստանում է գտնվում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրավերով՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության առաջին տնտեսական համաժողովին մասնակցելու համար:
Նրա խոսքով՝ Հայաստան իր այցի նպատակը ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսի աջակցության ուղերձը փոխանցելն է կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում, որոնք շատ կարևոր են երկրի առաջխաղացման և մոդեռնիզացման համար, որպեսզի երկար ժամկետով անկախություն և ինքնիշխանություն ձևավորվի: Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ երկու կուսակցությունների համագործակցությունը գնալով ավելի է խորանում և ԵԺԿ-ին Հայաստանի անդամակցության փուլում է գտնվում: Բրիկը հաղորդել է, որ 4 հայկական քաղաքական կուսակցություններ ԵԺԿ-ին անդամակցելու դիմում են ներկայացրել, պաշտոնական գործընթացը կմեկնարկի երկու շաբաթ անց:
Նիկոլյա Բրիկն ընդգծել է, որ ԵԺԿ-ն օժանդակում է Հայաստանի կառավարության կուրսը՝ ուղղված բարեփոխումների իրականացմանը՝ հաշվի առնելով ընտրական օրենսգրքի կարևորությունը: «Այս տեսակետից ԵՄ կողմից առանձնահատուկ ուշադրություն կցուցաբերվի»,- ընդգծել է նա: Նա հաղորդել է նաև, որ երկրում է գտնվում ԵՄ խորհրդատվական խումբը, որն աշխատում է Հայաստանի իշխանությունների հետ: «Պետք է արձանագրել, որ հիմնական իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանում դրական փոփոխություններ կան»,- հավելել է նա:

30 Октябрь 2011 - 12:51 AMT
Армения фиксирует положительные результаты в сфере реализации реформ, в частности, по линии избирательного кодекса, сказал 30 октября в Ереване секретарь по международным связям Европейской народной партии (ЕНА) Николя Брик. Секретарь по международным связям находится в Армении по приглашению премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна для участия в экономическом форуме Республиканской партии Армении.
По его словам, целью его визита в Армению является передача послания по содействию председателя ЕНА Вильфрида Мартенса в рамках реализуемых правительством реформ, которые очень важны для продвижения страны и ее модернизации, чтобы в долгосрочный период сформировать независимость и суверенитет. В связи с этим он подчеркнул, что сотрудничество двух партий все более углубляется и находится на стадии членского вступления Армении в ЕНА. Он сообщил, что 4 армянских партии подали заявление на членство в ЕНА, официальный процесс начнется через две недели.
Николя Брик подчеркнул, что ЕНА поддерживает курс правительства Армении, направленный на реализацию реформ, с учетом важности избирательному кодексу. «С этой точки зрения со стороны ЕС будет проявлено особое внимание», – подчеркнул он. Он также сообщил, что в стране находится консультационная группа ЕС, которая работает с властями Армении. «Надо констатировать, что в сфере защиты основных прав есть положительные сдвиги», – добавил он.