31 Հոկտեմբեր 2011 - 11:58 AMT
Հայաստանը չպետք է իր թեկնածությունը հանի ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի ժամանակավոր անդամի ընտրություններից՝ հատկապես իմանալով դրանց մասնակցելու Ադրբեջանի մտադրության մասին։ Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է ընդդիմադիր ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի՝ ՄԱԿ ԱԽ ժամանակավոր անդամ ընտրվելը։ Նրա կարծիքով, Հայաստանի մասնակցության դեպքում ձայների լուրջ քանակություն Ադրբեջանից և Սլովենիայից կանցներ Հայաստանին։ «Եվ այստեղ կգործեր ամերիկա-եվրոպական ավանդական մոտեցումը։ Կհիշեին, որ այս երկու երկրները հակամարտության մեջ են, և ոչ մեկին կտան, ոչ մյուսին»,- ասել է Հովհաննիսյանը և հավելել, որ ցավոք սրտի Հայաստանն այդ պայքարում ակտիվ չի եղել։
Հովհաննիսյանը նաև նշել է, որ ՀՀԿ և ԱԳՆ ներկայացուցիչները հիմա փորձում են հասարակությանն ապացուցել, որ Ադրբեջանի ընտրությամբ Հայաստանին սարսափելի ոչինչ չի լինի։ «Դա սխալ է։ Դա անհանգստության լուրջ առիթ է, և ցավոք սրտի, շուտով մենք կտեսնենք դրա դառը պտուղերը»,- հայտարարել է Հովհաննիսյանը։
Ադրբեջանն առաջին անգամ պատմության մեջ ընտրվեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում Ադրբեջանը հավաքել է 155 ձայն: Վերջինիս հետ մրցող Սլովենիան հանել էր իր թեկնածությունը: Այդպիսով, գրանցվել էր միայն Ադրբեջանը:

31 Октябрь 2011 - 11:58 AMT
Армения не должна была снимать свою кандидатуру на выборах в временные члены Совета безопасности ООН, особенно зная о намерении Азербайджана участвовать в них. Об этом заявил журналистам глава парламентской фракции оппозиционной АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян, комментируя избрание Азербайджана временным членом Совбеза ООН. По его мнению, в случае участия Армении серьезный процент голосов от Азербайджана и Словении ушел бы к Армении. “И здесь бы сработало традиционный американо-европейский подход. Вспомнили бы, что эти две страны в конфликте, и давайте ни тем, ни другим”,- заметил Ованнисян, добавив, что к сожалению Армения не была активной в этой борьбе.
Ованнисян также отметил, что представители РПА и МИД пытаются сейчас доказать обществу, что ничего страшного избранием Азербайджана для Армении не будет. “Это ошибка. Это серьезный повод для беспокойства, и, к сожалению, скоро мы увидим горькие плоды этого”,-добавил он.
Азербайджан 24 октября впервые в своей истории избран непостоянным членом Совета Безопасности ООН. В результате голосования, состоявшегося в понедельник в Генеральной Ассамблее ООН, Азербайджан получил 155 голосов. Соперничавшая с ним за это место от группы восточноевропейских стран Словения сняла свою кандидатуру с дальнейшего рассмотрения. Таким образом, в бюллетени был внесен только Азербайджан.