1 Նոյեմբեր 2011 - 08:22 AMT
Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների զարգացման համար պետք է ստեղծվի ֆինանսական և տնտեսական բազա, ինչը թույլ կտա ավելացնել այդ մարմինների հնարավորությունները: Նման կարծիք է հայտնել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ելույթ ունենալով «Տեղական ինքնակառավարումը Հայաստանում՝ նվաճումները, հիմնախնդիրները, հեռանկարները» խորհրդաժողովում: Խորհրդաժողովի կազմակերպիչն է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությունը, Հայաստանի համայնքների ֆինանսիստների միությունը, ինչպես նաև USAID-ին:
Ըստ նրա, համաժողովն անց է կացվում մի ժամանակաշրջանում, երբ Հայաստանը տոնում է իր ակախության 20-ամյակը և ՏԻՄ 15-ամյակին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումների շարքում: «Այս ընթացքում մենք անցել ենք ճիշտ մոդելի որոնումների ճանապարհով, որը մի կողմից, կհամապատասխաներ ընթացիկ զարգացումներին, մյուս կողմից՝ հիմքեր կստեղծեր նրա համար, որ ՏԻՄ մարմինները կարողանան իրականացնել իրենց գործառույթները»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով համակարգի կայացմնը՝ վարչապետն ասել է, որ այդ ընթացքում աշխատանք է կատարվել օրենսդրական ոլորտում, ինչը թույլ տվեց ապահովել այդ ինստիտուտի կայացումը Հայաստանում: Նա նաև հավելել է, որ պետկառավարման գործառույթները աստիճանաբար կփոխանցվեն ստորին օղակներին, ինչը թույլ կտա տեղերում առավել արդյունավետ լուծել առկա խնդիրները, «որպեսզի մեր քաղաքացիների կյանքն առավել բարվոք լինի, իսկ ծառայությունները՝ մատչելի ու որակյալ»:

1 Ноябрь 2011 - 08:22 AMT
Для развития органов местного самоуправления Армении должна быть создана необходимая финансовая и экономическая база, что позволит увеличить возможности этих органов на пути выполнения своих функций. Такое мнение высказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на научной конференции «Местное самоуправление в Армении: достижения, основные проблемы, перспективы». Организатором конференции, приуроченной к 15-летию создания в республике органов местного самоуправления, выступает Министерство территориального управления Армении, Союз финансистов общин Армении, а также USAID.
По его словам, форум проводится в то время, когда Армения празднует 20-летие своей независимости и в рамках многочисленных мероприятий, приуроченных к 15-летней дате органов МСУ. «За этот период мы прошли путь поисков правильной модели, которая, с одной стороны, соответствовала бы текущим развитиям, а с другой стороны – создала бы основы для того, чтобы органы МСУ поэтапно могли реализовывать свои функции», – сказал он.
Касаясь становления самой системы, глава правительства отметил, что на протяжении этого периода были проделаны работы в законодательной сфере, что позволило обеспечить становление этого демократического института в Армении. Он также добавил, что поэтапно функции госуправления были делегированы сверху вниз, что позволило на местах более эффективно решать имеющиеся проблемы, «чтобы жизнь наших граждан была более благополучной, а услуги были бы доступными и качественными».