Ալիկ Սարգսյանի հրաժարականը քաղաքական ենթատեքստ չունի։ Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Նոր ժամանակներ» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը։
Քաղաքական գործչի խոսքով, ոստիկանապետի հրաժարականն իշխանությունների նախընտրական քաղաքականության բաղադրիչն է։ «Մենք նկատում ենք նախընտրական շրջանին բնորոշ նորմալ երևույթներ՝ լի քաղաքական փոփոխություններով»,- նշել է նա։
Միաժամանակ Կարապետյանը հավելել է, որ նման քայլերը, ինչպես նաև ՀՀԿ անդամ Տարոն Մարգարյանին քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրելը վկայում են բոլոր ուժերը մայրաքաղաքում կենտրոնացնելու իշխանությունների մտադրության մասին։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այսօրվա հրամանագրերով Ալիկ Սարգսյանն ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետի պաշտոնից և նշանակվել Հայաuտանի Հանրապետության նախագահի խորհրդական:
Հանրապետության ղեկավարի այլ հրամանագրերով գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանն ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնից և նշանակվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ, հաղորդում է ՀՀ ղեկավարի մամլո ծառայությունը:
Հայաստանի կառավարող Հանրապետական կուսակցության Խորհուրդն իր նիստում, որը վարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որոշել է Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրել նախկին փոխքաղաքապետ, ներկայումս` քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Տարոն Մարգարյանին:
«Երևան քաղաքի տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 45-րդ հոդվածի 2-րդ կետի 3-րդ ենթակետի համաձայն, Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 28-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
Նույն օրենքի 48-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն, մինչ օրենքով սահմանված կարգով քաղաքապետի նոր ընտրությունները քաղաքապետի պաշտոնակատար է նշանակվել փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

1 Ноябрь 2011 - 11:34 AMT
Отставка Алика Саркисяна не имеет политического подтекста. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер оппозиционной партии “Новые Времена” Арам Карапетян.
По словам политика, отставка начальника полиции, является составной частью предвыборной политики властей. “Мы наблюдаем нормальные явления присущие предвыборному периоду, полному политических изменений”, – отметил он.
При этом Карапетян добавил, что подобные шаги, а также параллельно выдвижение члена РПА Тарона Маргаряна на пост мэра Еревана, говорит о намерении властей сконцентрировать все силы в столице.
1 ноября по указу президента Армении Сержа Саргсяна начальник полиции Армении Алик Саркисян был освобожден от занимаемой им должности, и был назначен на должность советника президента РА.
Другим указом главы армянского государства генерал-лейтенант Владимир Гаспарян был освобожден от должности заместителя министра обороны Армении и назначен на должность начальника полиции РА при правительстве Армении, сообщает пресс-служба президента РА.
Накануне, Совет правящей Республиканской партии Армении на своем заседании, которое вел президент РА Серж Саргсян, решил выдвинуть на пост мэра Еревана кандидатуру бывшего заместителя мэра, ныне исполняющего обязанности главы столицы Тарона Маргаряна.
Согласно 3-ему подпункту 2-го пункта статьи 45 закона РА "О местном самоуправлении города Ереван" мэр Еревана Карен Карапетян 28 октября подал заявление об отставке.
Согласно 2-му пункту статьи 48 того же закона, исполнение обязанностей мэра было возложено на первого заместителя мэра Тарона Маргаряна до новых выборов мэра в установленном законом порядке.