Ամերիկաբնակ հայ դաշնակահարուհի, բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնկիր Սոֆյա Մելիքյանը նոյեմբերին ելույթ է ունենալու Երևանում: Ինչպես PanARMENIAN.Net ին հայտնում է դաշնակահարուհին, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ նոյեմբերի 25-ին հայ հանդիսատեսին (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) ներկայացնելու է Բեթհովենի 3-րդ կոնցերտը: Համերգը կայանալու է Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, դիրիժոր Տիգրան Հախնազարյանի գլխավորությամբ:Բացի դրանից, նոյեմբերի 29-ին դաշնակահարուհին մենահամերգ է ունենալու Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը, որտեղ իր երկրպագուներին ներկայացնելու է Ֆյուրեի և Լիստի ստեղծագործությունները:
Սոֆյա Մելիքյանը ծնվել է Երևանում, սովորել Չայկովսկու անվան դպրոցում, Անահիտ Շահբազյանի դասարանում: 1994 թ-ին տեղափոխվել է Իսպանիա, սովորել Մադրիդի արքայական կոնսերվատորիայում: Այժմ նա ապրում է Նյու Յորքում: Մասնակցել է Վիտալի Մարգուլիսի. Ջոն Օ’Քոնորի և այլ երաժիշտների վարպետության դասերին:
Մասնակցել է բազմաթիվ փառատոների և մրցույթների և տարել բազմաթիվ հաղթանակներ և ստացել մի շարք առաջարկներ:

Американская пианистка армянского происхождения, лауреат многочисленных международных конкурсов Софья Меликян в ноябре выступит в Ереване. Пианистка сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net, что 25 ноября она вместе с Государственным филармоническим оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) исполнит для армянского зрителя Концерт № 3 Бетховена. Концерт под руководством дирижера Тиграна Ахназаряна состоится в концертном зале им. Арама Хачатуряна. Кроме того, 29 ноября пианистка выступит с сольным концертом в Доме камерной музыки им. Комитаса, на котором она исполнит произведения Фьюре и Листа.
Софья Меликян родилась в Ереване, училась в Ереванской музыкальной школе им. Чайковского, в классе Анаит Шахбазян. В 1994 году она переехала в Испанию, училась в Королевской консерватории Мадрида. В настоящее время она проживает в Нью-Йорке. Принимала участие в мастер-классах Виталия Маргулиса, Джона О’Коннора и других музыкантов.