2 Նոյեմբեր 2011 - 10:18 AMT
ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հերքել է լուրերն այն մասին, որ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականը պայմանավորված է նախագահ Սերժ Սարգսյանի Աբրահամյան-Ծառուկան տանդեմը թուլացնելու մտադրությամբ: «Մեր ԶԼՄ-ները մեկ սցենար են ընտրել՝ սենսացիա: Ամեն ինչում փորձում են ինչ-որ սենսացիոն բան գտնել»,-ասել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տված հարցազրույցում:
Սահակյանն ընդգծել է, որ Աբրահամյանի հրաժարականը կապված է միայն խորհրդարանական ընտրություններին նախապատրաստվելու հետ: «Դա բավականին լուրջ պատասխանատվություն է և Հովիկ Աբրահամյանն ինքն առաջարկեց հրաժարական տալ, նախընտրական աշխատանքների կազմակերպման վրա կենտրոնանալու համար»,-ասել է նա:
Նա նաև հավելել է, որ ՀՀԿ-ն, որպես առաջատար կուսակցություններից մեկը, մեծ պատասխանատվություն է կրում ընտրությունների պատշաճ կազմակերպման համար, «ուստի մենք պետք է կարողանանք միավորել մեր ակտիվն ու մեր հետևից տանել»:

Глава парламентской фракции РПА Галуст Саакян опроверг слухи, что отставка спикера Национального собрания Овика Абраамяна обусловлена желанием президента Сержа Саргсяна ослабить тандем Абраамян – Гагик Царукян (Гагик Царукян – лидер коалиционной партии “Процветающая Армения”, находится в родственных отношениях с Абраамяном – прим.ред.). “Наши СМИ избрали один путь в своих сценариях – это сенсация. Во всем пытаются найти что-то”, – заявил он в интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net
Саакян подчеркнул, что отставка Абраамяна связанна лишь с подготовкой к будущим парламентским выборам. “Это довольно серьезная ответственность, и Овик Абраамян предложил свою отставку, чтобы полностью сосредоточиться на организации предвыборной работы РПА”,-отметил он.
Он также добавил, что на РПА, как, одну из ведущих партий падет большая ответственность за хорошее проведение будущих выборов, и “Поэтому мы должны суметь объединить наш актив и повести за собой”.
1 ноября спикер парламента Овик Абраамян подал в отставку. По словам Овика Абраамяна, президент РА предложил ему возглавить предвыборный штаб РПА, и он по своей личной инициативе предложил уйти с поста спикера, чтобы более эффективно сформировать штаб и проводить предвыборную работу