2 Նոյեմբեր 2011 - 10:49 AMT
Դավիթ Հարությունյան. Խոսնակի պաշտոնը իմ նախապատվությունների ցանկում չկա, ես հետաքրքրված չեմ այդ պաշտոնով
«Խոսնակի պաշտոնը իմ նախապատվությունների ցուցակում չկա, ես հետաքրքրված չեմ այդ պաշտոնով»,-լրագրողներին է հայտարարել ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի ղեկավար, ՀՀԿ անդամ Դավիթ Հարությունյանը՝ մեկնաբանելով լուրերը խոսնակի պաշտոնում նշանակվելու վերաբերյալ: Ըստ նրա, հարցը կոռեկտ չէ քննարկել, քանի դեռ այդ տեղը թափուր չէ, և նա հուսով է, որ իրեն չի առաջարկվի այդ պաշտոնը:
Նա հայտնել է, որ կուսակցությունում խոսնակի նոր թեկնածի քննարկում դեռ չի եղել, ինչպես նաև հավելել է, որ անձնական նախապատվություններ չունի այդ հարցում:
Մեկնաբանելով Հովիկ Աբրահամյանի որոշոմը հրաժարականի մասին՝ Հարությունյանը նշել է, որ ըստ օրենսդրության, ԱԺ խոսնակին չի արգելվում գլխավորել նախընտրական շտաբը: Ըստ նրա, Աբրահամյանը նման որոշում է կայացրել լիովին կենտրոնանալու համար նախընտրական արշավի կազմակերպման վրա: «Քանի որ նախընտրական պայքարը բավականին ակտիվ է լինելու»,-ասել է նա:
Դավիթ Հարությունյանը նաև կոչ է արել զուգահեռներ չանցկացնել վերջին հրաժարականների միջև օրենսդրական ու գործադիր իշխանություններում, «քանի որ խոսնակի ու ոստիկանապետի հրաժարականների միջև բացարձակապես ոչ մի կապ չկա: Ըստ նրա, եթե խոսնակի հրաժարականը քաղաքական բնույթ է կրում, ապա ոստիկանապետի հրաժարականը «այլ պարամետրերով է պայմանավորված»: Ինչ վերաբերում է նոր հրաժարականների մասին լուրերին, ալա Հարությունյանն ասել է , որ նման տեղեկությունների չի տիրապետում:

2 Ноябрь 2011 - 10:49 AMT
Давид Арутюнян: Должность спикера не входит в список моих предпочтений, и я не заинтересован этой должностью
“Должность спикера не входит в список моих предпочтений и я не заинтересован этим постом”,- заявил журналистам глава парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам, депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Давид Арутюнян, комментируя слухи о его возможном назначении спикером парламента. По его словам, этот вопрос не корректно обсуждать, пока эта место не вакантно, и он надеется, что ему не будет предложен этот пост.
Он сообщил, что пока в партии обсуждений относительно новой кандидатуры спикера не проводилось, а также заявил, что у него нет личных предпочтений на этот счет.
Комментируя решение Овика Абраамяна об отставке, Арутюнян отметил, что согласно законодательству спикеру парламента не запрещено возглавлять предвыборный штаб. По его мнению, Абраамян принял такое решение, чтобы полностью сосредоточиться на организации предвыборной кампании. «Так как предвыборная борьба будет довольно активной».
Давид Арутюнян также призвал не проводить параллелей между последними отставками в законодательной и исполнительной властями, “так как между отставками спикера и начальника полиции нет абсолютно никакой связи”. По его словам, если отставка спикера и носит политический характер, то отставка начальника полиции обусловлена «другими параметрами». Что касается слухов о возможных новых отставках, то Арутюнян сообщил, что не в курсе подобных развитий.
1 ноября спикер парламента и начальник полиции Армении Овик Абраамян и Алик Саркисян подали отставку. По словам Овика Абраамяна, президент РА предложил ему возглавить предвыборный штаб РПА, и он по своей личной инициативе предложил уйти с поста спикера, чтобы более эффективно сформировать штаб и проводить предвыборную работу