2 Նոյեմբեր 2011 - 12:31 AMT
Հայաստանի ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը գտնում է, որ իր հրաժարականով և ՀՀԿ նախընտրական շտաբի պետի պաշտոնում նշանակումով ՀՀԿ-ն մեկնարկ տվեց Հայաստանում նախընտրական արշավին: Այդ մասին նա հայտարարել է հայկական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում: Նա նաև նշել է, որ ՀՀԿ-ի և Սերժ Սարգսյանի համար կարևոր է, որ ընտրությունները լինեն արդար, թափանցիկ ու ազնիվ, ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
«Եթե որոշ քաղաքական ուժեր պատասխանատվություն չեն կրում Հայաստանի ապագայի համար, ապա ես գտնում եմ, որ ՀՀԿ ղեկավարը, երկրի նախագահը, պատասխանատու է ապագայի համար: Նա ևս պատասխանատու է, պետք է ամեն ինչ անի 2012թ. արդար, ազատ և թափանցիկ ընտրությունների անցկացման համար»,-հայտարարել է նա: Աբրահամյանը հավելել է, որ այդ համատեքստում է նա տեսնում կուսակցության նախընտրական շտաբի աշխատանքը: «Եթե մենք չկարողանանք նման ընտրություններ անցկացնել, նշանակում է, բոլոր մեր բարեփոխումները ինչ-որ չափով զուր են»,-հավելել է նա:
Այն հարցին, թե ըստ օրենքի կարող է նա արդյոք համատեղել երկու պաշտոնները, Աբրահամյանն ասել է, որ հրաժարականի մասին իր դիմումում նա ցանկանում էր իր հավատարմությունը հաստատել նախագահ Սերժ Սարգսյանին ու ՀՀԿ-ին, ցույց տալ, որ պաշտոններն իրեն չեն հետաքրքրում:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ խոսնակի պաշտոնում իր գործունեությունը գնահատելուն, ապա Հովիկ Աբրահամյանն ասել է, որ գնահատական պետք է տան քաղաքական ուժերը, մասնավորապես, խորհրդարանի կոալիցիոն ու ընդդիմադիր կուսակցությունները: Ընդ որում, նա հավելել է, որ «3 տարում իրեն հաջողվել է կազմակերպել ԱԺ բնականոն աշխատանքը»:

Armenian National Assembly speaker believes his resignation to head election headquarters of the ruling Republican Party of Armenia signaled the launch of election race in Armenia.As Hovik Abrahamyan stated on Armenian television, “organization of fair and transparent elections is a priority task to RPA and Armenian President Serzh Sargsyan.”
“While certain political forces might neglect their responsibility for the future of Armenia, the leader of RPA, Armenian President must do his best to organize fair elections to prove our efforts in implementing reforms weren’t futile,” Abrahamyan stressed.
While Armenian law allows combining positions of the speaker and the head of the campaign, Abrahamyan said he chose the latter to prove his adherence to President Sargsyan and RPA, rather than his post.
Abrahamyan refused to access the results of his work as an RA NA speaker, leaving it to coalition and opposition parliamentary parties. “Still, I hope that over 3 years, I succeeded in achieving a well- coordinated work at the parliament,” he concluded.