2 Նոյեմբեր 2011 - 12:31 AMT
Հայաստանի ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը գտնում է, որ իր հրաժարականով և ՀՀԿ նախընտրական շտաբի պետի պաշտոնում նշանակումով ՀՀԿ-ն մեկնարկ տվեց Հայաստանում նախընտրական արշավին: Այդ մասին նա հայտարարել է հայկական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում: Նա նաև նշել է, որ ՀՀԿ-ի և Սերժ Սարգսյանի համար կարևոր է, որ ընտրությունները լինեն արդար, թափանցիկ ու ազնիվ, ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
«Եթե որոշ քաղաքական ուժեր պատասխանատվություն չեն կրում Հայաստանի ապագայի համար, ապա ես գտնում եմ, որ ՀՀԿ ղեկավարը, երկրի նախագահը, պատասխանատու է ապագայի համար: Նա ևս պատասխանատու է, պետք է ամեն ինչ անի 2012թ. արդար, ազատ և թափանցիկ ընտրությունների անցկացման համար»,-հայտարարել է նա: Աբրահամյանը հավելել է, որ այդ համատեքստում է նա տեսնում կուսակցության նախընտրական շտաբի աշխատանքը: «Եթե մենք չկարողանանք նման ընտրություններ անցկացնել, նշանակում է, բոլոր մեր բարեփոխումները ինչ-որ չափով զուր են»,-հավելել է նա:
Այն հարցին, թե ըստ օրենքի կարող է նա արդյոք համատեղել երկու պաշտոնները, Աբրահամյանն ասել է, որ հրաժարականի մասին իր դիմումում նա ցանկանում էր իր հավատարմությունը հաստատել նախագահ Սերժ Սարգսյանին ու ՀՀԿ-ին, ցույց տալ, որ պաշտոններն իրեն չեն հետաքրքրում:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ խոսնակի պաշտոնում իր գործունեությունը գնահատելուն, ապա Հովիկ Աբրահամյանն ասել է, որ գնահատական պետք է տան քաղաքական ուժերը, մասնավորապես, խորհրդարանի կոալիցիոն ու ընդդիմադիր կուսակցությունները: Ընդ որում, նա հավելել է, որ «3 տարում իրեն հաջողվել է կազմակերպել ԱԺ բնականոն աշխատանքը»:

2 Ноябрь 2011 - 12:31 AMT
Спикер Национального собрания Армении Овик Абраамян считает, что своей отставкой и назначением на пост руководителя предвыборного штаба правящей Республиканской партии Армении (РПА), РПА дала старт предвыборной кампании в Армении. Об этом он заявил в эфире одного из армянских телеканалов. Он также отметил, что для РПА и президента Сержа Саргсяна важно организовать справедливые, прозрачные и честные выборы. “Это наша приоритетная задача, это залог наших успехов”, -подчеркнул Абраамян
“Если некоторые политические силы не несут ответственности за будущее Армении, то я нахожу, что глава Республиканской партии, президент страны, несет ответственность за будущее страны, и он также ответственен, должен сделать все для проведения в 2012 справедливых, прозрачных, честных выборов”, – заявил он. Абраамян добавил, что и в этом контексте он видит работу предвыборного штаба партии. “Если мы не сможем это организовать, значит все наши реформы в какой то мере будут напрасными”,- добавил он.
На вопрос, что по закону он мог совмещать посты спикера и руководителя предвыборного штаба РПА, Абраамян ответил, что заявлением об отставке он хотел подтвердить свою приверженность президенту Сержу Саргсяну и РПА, показать, что его не интересуют посты.
Что касается вопроса оценки его деятельности на посту спикера Национального собрания, Овик Абраамян заявил, что ее должны дать политические силы, в частности коалиционные и оппозиционные партии парламента. При этом он добавил, что “Мне кажется, что удалось за эти 3 года организовать естественную работу Национального собрания”.
1 ноября спикер Национального собрания Армении Овик Абраамян подал отставку. По словам Овика Абраамяна, президент РА предложил ему возглавить предвыборный штаб РПА, и он по своей личной инициативе предложил уйти с поста спикера, чтобы более эффективно сформировать штаб и проводить предвыборную работу.
Свое официальное заявление об отставке Овик Абраамян представит согласно регламенту на предстоящем заседании парламента 14-ого ноября.