3 Նոյեմբեր 2011 - 10:26 AMT
Եվրախորհրդարանականներ. Թուրքիան պատասխանատու է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ձախողման համար
Հայաստան-Եվրախորհրդարան միջխորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի համատեղ հռչակագրում ամրագրված է Թուրքիայի պատասխանատվությունը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ձախողման համար: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել եվրաինտեգրման գծով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը: Ըստ նրա, հռչակագրում ասվում է, որ հայ-թուրքական գործընթացն ու ղարաբաղյան կարգավորումը շաղկապված չեն: «Թուրքիան է կրում պատասխանատվությունը, նրա ոչ կառուցողական քայլերի պատճառով է արգելակվում հայ-թուրքական հարաբերությունների անցումը բնականոն ընթացքի»,-հավելել է նա:
Ըստ Զոհրաբյանի, հռչակագրում ասվում է, որ ԵՄ-ն կողմ է ղարաբաղյան խնդրի հանգուցալուծմանը ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում, ասվում է Հայաստան-Եվրախորհրդարան կոմիտեի համատեղ հռչակագրում: Իր հերթին, ԵՄ-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման հանձնաժողովի համանախագահ Միլան Ցաբրնոխը նշել է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև այն, որ ստատուս-կվոյի պահպանումն անընդունելի է:
Զոհրաբյանն ու Ցաբրնոխը ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել, որպեսզի ընտրությունները Հայաստանում 2012 և 2013թթ. լինեն ազատ, արդար ու թափանցիկ: «Ընդունելի ինչպես հայ հանրության, այնպես էլ միջազգային հանրության համար»,-հավելել է Ցաբրնոխը:
Զոհրաբյանը նշել է նաև, որ ԵՄ-Հարավային Կովկաս համագործակցության կոմիտեն երկու նիստ է անցկացրել Ադրբեջանում, որից ոչ մեկը չի ավարտվել ընդհանուր հռչակագրի ստորագրմամբ:

3 Ноябрь 2011 - 10:26 AMT
В совместной декларации комитета межпарламентского сотрудничества Армения – Европарламент закреплена ответственность Турции за провал процесса нормализации отношений с Арменией. Об этом сообщила журналистам председатель парламентской комиссии по вопросам евроинтеграции Наира Зограбян. По ее словам, в декларации подчеркивается, что армяно-турецкий процесс и урегулирование карабахского конфликта никак не взаимосвязаны. “Турция несет ответственность и из-за неконструктивных шагов Турции торпедируется перевод в естественное русло армяно-турецких отношений”,-добавила она.
По словам Зограбян, в декларации подчеркивается, что Евросоюз за решение карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. В свою очередь сопредседатель комиссии по укреплению межпарламентских связей ЕС-Армения Милан Цабрнох отметил необходимость решения конфликта исключительно мирным способом, а также то, что сохранение статус-кво неприемлемо.
Также Зограбян и Цабрнох подчеркнули, что необходимо сделать все, чтобы выборы в Армении 2012 и 2013 года были свободные, справедливые и прозрачные. “Приемлемые как для армянского общества, так и международного сообщества”,- добавил Цабрнох.
Зограбян также заметила, что Комитет сотрудничества Евросоюз- Южный Кавказа провел два заседания в Азербайджане, и ни одно из них не завершилось подписанием общей декларации.