Նոյեմբերի 4-11-ը Հայաստանում անցկացվելու են Եգիպտոսի մշակույթի օրեր, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:
Այդ առթիվ Հայաստան է ժամանելու եգիպտական պատվիրակությունը (թվով 46 մասնակից)` ԵԱՀ մշակույթի նախարարի առաջին տեղակալ (արտաքին հարաբերությունների գծով) Հուսամ Սաադ Զաղլուլ Նասսարի գլխավորությամբ: Հայաստանում Եգիպտոսի մշակույթի օրերի շրջանակներում կստորագրվի «ՀՀ մշակույթի նախարարության և ԵԱՀ մշակույթի նախարարության միջև 2011-2013 թթ. մշակութային համագործակցության մասին» գործնական ծրագիր:
Օրերի շրջանակներում սպասվում են մի շարք միջոցառումներ: Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվելու է եգիպտական արվեստի, եգիպտահայ մեծանուն երգիծանկարիչ Ալեքսանդր Սարուխանի աշխատանքների ցուցահանդեսը: Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկայացվելու են Կահիրեի օպերայի և բալետի ընկերության «Անկախ ամեն ինչից» և «Եգիպտական գիշերներ» մեկ գործողությամբ երկու բալետները, Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում ներկայացումով հանդես կգա աշխարհի 20 լավագույն մնջախաղի վարպետներից մեկը համարվող Ահմեդ Նաբիլը, կցուցադրվեն եգիպտական ֆիլմեր և այլն:
Հայաստան–Եգիպտոս մշակութային համագործակցության, ինչպես նաև պետությունների կողմից ստորագրված միջկառավարական համաձայնագրի և միջգերատեսչական ծրագրերի շրջանակներում երկու երկրներում փոխադարձաբար անցկացվում են մշակույթի օրեր: 2010 թ. սեպտեմբերի 17-23-ը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում անցկացվել են հայկական մշակույթի օրեր: .

3 Ноябрь 2011 - 12:44 AMT
С 4 по 11 ноября в Армении будут проведены Дни культуры Египта, сообщают в Министерстве культуры РА.
По этому поводу в Армению приедет делегация из Египта (46 участников) во главе с первым заместителем министра культуры Египта (по вопросам международных отношений) Гусамом Саадом Захлулом Нассаром. В Армении в рамках Дней культуры Египта будет подписана программа “О культурном сотрудничестве Министерства культуры РА и Министерства культуры Египта в 2011-2013 гг”.
В рамках дней ожидается много разножанровых культурных мероприятий. В Национальной галерее Армении откроется выставка египетского искусства, а также работ египетского известного карикатуриста армянского происхождения Александра Сарухана. В Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна будут представлены два одноактных балета “Египетские ночи” и “Несмотря ни на что”, поставленные компанией оперы и балета Каира. В Государственном кукольном театре им. О. Туманяна выступит один из 20 лучших мастеров пантомимы в мире – Ахмед Набиль, будут показаны египетские фильмы и т.д.
В рамках сотрудничества между Арменией и Египтом, а также подписанного межправительственного соглашения и межведомственной программы в обеих странах проводятся дни культуры. В сентябре 2010 года в Египте прошли Дни армянской культуры.