Վերջին օրերին Հայաստանի քաղաքական կյանքի ամենգլխավոր իրադարձությունը առաջատար պաշտոնյաների «հրաժարականների շքերթն է»: Այդ շքերթը նույնիսկ ետին պլան մղեց Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի սենսացիոն հայտարարությունը հոկտեմբերի 28-ի հանրահավաքում այն մասին, որ Կոնգրեսը չի բացառում մասնակցությունը հերթական ընտրություններին: Ողջ հայ հանրությունը ապրում է հերթական հրաժարականի սպասումով՝ ասեկոսեները մեկ պաշտոնանկ են անում հերթական նախարարին, մեկ նշում նրանց փոխարինողներին, մեկ վարկածներ առաջարկում, որոնք պարզաբանում են այդ հրաժարականները: Նույնիսկ շշուկներ են տարածվում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հնարավոր հրաժարականի մասին, ընդ որում այնպիսի անհեթեթ ու չհիմնավորված, որ կառավարությունում նույնիսկ հրաժարվում են մեկնաբանել դրանք:
Սակայն, ավելի լավ է խոսենք ոչ թե այդ վարկածների, այլ «խեղճ» հայ չինովնիկների, նրանց ծանր առօրյաի մասին: Եթե 20-րդ դարի 30-ականներին որոշ խորհրդային կուսակցական ու պետական այրեր քնում էին ատրճանակը բարձի տակ դնելով՝ հնարավոր ձերբակալության մտավախությամբ, ապա Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հավանաբար արդեն քնում են գրիչը բարձի տակ պահելով՝ միշտ պատրաստ լինելու համար ստորագրել հրաժարականի մասին դիմումը: Իր հումորի զգացումով հայտնի մեր ժողովուրդը, «Արմնյուզին» հրաժարական տված քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի ու խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հարցազրույցներից հետո, արդեն շրջանառության մեջ է դրել հետևյալ կատակը՝ «իսկ դու հերթագրվե՞լ ես «Արմնյուզին» հարցազրույց տալու համար, և նոր «անեծքն», ուղղված չինովնիկին՝ «որ հարցազրույց տաս «Արմնյուզին»:
Այնպես որ ԶԼՄ-ներին ու հասարակ մարդկանց մնում է միայն համբերությամբ ու ադի-բուդիով զինվել՝ սպասելով ՀՀԿ հերթական նիստին. չէ՞ որ դեռ հայտնի չէ, թե ինչ որոշումներ են կայացվել Բաղրամյան 26 հասցեում: Դեռևս ասեկոսեները համառորեն «պաշտոնանկ» են անում նաև փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին:

Самым главным событием политической жизни Армении последних дней стал “парад отставок” ведущих должностных лиц. Эти отставки даже отодвинули на второй план сенсационное заявление лидера оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левона Тер-Петросяна на митинге 28 октября, что Конгресс не исключает своего участия в очередных выборах. Вся армянская общественность живет сейчас предвкушением очередной отставки – слухи то отправляют в отставку очередного министра, то называют их сменщиков, то излагают версии, объясняющие все эти отставки. Пошли даже слухи и о возможной отставке премьер-министра Тиграна Саркисяна, причем такие нелепые и необоснованные, что в правительстве даже отказались их комментировать.
Однако хочется поговорить не об этих версиях, а о “бедных” армянских чиновниках, об их тяжелых буднях. Если в 30-ые годы XX-ого века некоторые советские партийные и государственные лица ложились спать с пистолетом под подушкой в ожидании возможного ареста, то высшие чины в Армении наверное уже спят с ручкой под подушкой, чтобы всегда быть наготове подписать свое заявление об отставке. Среди нашего народа, известного своим чувством юмора, после интервью “Армньюзу” ушедших или уходящих в отставку мэра Еревана Карена Карапетяна и спикера парламента Овика Абраамяна уже в ходу шутка – “А ты записался на интервью “Армньюзу”, или новое “проклятие” чиновнику – “Чтобы ты дал интервью “Армньюзу”.
Так что СМИ и простым обывателям остается лишь запастись терпением и поп-корном в ожидании очередного заседания Совета правящей Республиканской партии Армении, ведь какие решения уже приняты на Баграмяна 26 (резиденция президента – прим. ред.) еще никому неизвестно. Пока что слухи упорно отправляют в отставку вслед за мэром Еревана, спикером парламента и начальником полиции вице-премьера Армена Геворкяна.