Եվրախորհրդարանի պատվիրակությունը ԵՄ-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման գծով հանձնաժողովի համանախագահ Միլան Ցաբրնոխի գլխավորությամբ հանդես է եկել ամփոփիչ եզրակացությամբ Հայաստան կատարած երկօրյա այցի արդյունքների վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «եվրախորհրդարանականները ափսոսում են, որ Թուրքիան չվավերացրեց արձանագրությունները»: «Երկու երկրների հարաբերությունների բարելավումը դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի վրա»,-ասվում է եվրախորհրդարանականների հայտարարության մեջ:
Օգոստոսի 22-ին Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովը օրակարգից հանեց արձանագրությունները, սակայն սեպտեմբերի 27-ին Հայ-թուրքական արձանագրությունները կրկին ընդգրկվեցին օրակարգում:

The Delegation to EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee, chaired by Milan Cabrnoch made a statement, summing up the results of their 2-day visit to Armenia.
In the statement, the EP representatives expressed regret over non-ratification of protocols and slow progress in normalization of Armenia-Turkey ties, “which might positively affect regional situation.”
However, on September 27, Turkish council of ministers has brought the Armenian-Turkish protocols to the parliament’s agenda in what Turkish media described to be “good will gesture towards Armenia.”