Եվրախորհրդարանի պատվիրակությունը ԵՄ-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման գծով հանձնաժողովի համանախագահ Միլան Ցաբրնոխի գլխավորությամբ հանդես է եկել ամփոփիչ եզրակացությամբ Հայաստան կատարած երկօրյա այցի արդյունքների վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «եվրախորհրդարանականները ափսոսում են, որ Թուրքիան չվավերացրեց արձանագրությունները»: «Երկու երկրների հարաբերությունների բարելավումը դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի վրա»,-ասվում է եվրախորհրդարանականների հայտարարության մեջ:
Օգոստոսի 22-ին Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովը օրակարգից հանեց արձանագրությունները, սակայն սեպտեմբերի 27-ին Հայ-թուրքական արձանագրությունները կրկին ընդգրկվեցին օրակարգում:

Делегация Европарламента под руководством сопредседателя комиссии по укреплению межпарламентских связей ЕС-Армения Миланом Цабрнохом выступила с заключительным заявлением по итогам двухдневного визита в Армению.
Представители Европарламента в заявлении коснулись вопроса улучшения армяно-турецких отношений, выразив сожаление по поводу медленного продвижения данного процесса. “Мы сожалеем, что Турция не ратифицировала Армяно-турецкие протоколы”, – говорится в послании делегации. При этом, по мнению европейских депутатов, улучшение отношений между двумя странами будет иметь очень позитивное влияние на регион в целом.
22 августа Великое национальное собрание Турции сняло с повестки дня 898 законопроектов, среди которых были и Армяно-турецкие протоколы, подписанные в 2009 г. Однако, 27 сентября Армяно-турецкие протоколы вернулись в повестку парламента Турции.