26 Հուլիս 2000 - 12:26 AMT
ԵՐԿՈՒ ՀԱՅ ՌԱԶՄԱԳԵՐԻՆԵՐ ՉԵՆ ՑԱՆԿԱՆՈՒՄ ՎԵՐԱԴԱՌՆԱԼ ՀԱՅՐԵՆԻՔ, ՊՆԴՈՒՄ ԵՆ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՀԱՏՈՒԿ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
26.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարության մամլո ծառայության ղեկավար Արազ Կուրբանովը հաստատել է հայկական կողմի տեղեկությունը այն մասին, որ Ադրբեջանում պահվում են եւս երկու հայ ռազմագերիներ:
Նրա խոսքերով, վերջերս նրանք կամավոր հանձնվել են ադրբեջանական կողմին: Կուրբանովը ասել է, որ նրանցից մեկը` Նոյեմբերյանի շրջանի բնակիչ Միշա Մուրադյանը հայտարարել է, որ զինվորական ծառայության ընթացքում սպաների կողմից ենթարկվել է ծաղրանքի եւ ծեծի: Մյուս ռազմագերին` Տիկո Տիկոյանը քուրդ է: Կուրբանովի խոսքերով, Տիկոյանը հայտարարել է, որ բանակում նրան միշտ ծաղրել եւ վիրավորել են` հայ չլինելու պատճառով:
Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարության մամլո ծառայության ղեկավարի խոսքերով, երկու ռազմագերիներն էլ չեն ցանկանում վերադառնալ Հայաստան` վախենալով հետապնդումներից: Ներկայումս Միջազգային Կարմիր Խաչի Կոմիտեի ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարում նրանց հետ, եւ ադրբեջանական կողմը մտադիր է մոտ ապագայում վերադարձնել նրանց, – ասել է Կուրբանովը: –0–

26.07.2000, МЕДИАМАКС-КАСПИАН, ЕРЕВАН. Глава пресс-службы министерства национальной безопасности Азербайджана Араз Курбанов подтвердил информацию армянской стороны о том, что в Азербайджане содержатся еще два армянских военнопленных.
По его словам, совсем недавно они добровольно сдались азербайджанской стороне. Один из них – уроженец Ноемберянского района Армении Миша Мурадян заявил, что за время службы он подвергался издевательствам и побоям со стороны офицеров. Курбанов сказал также, что другой сдавшийся в плен армянский военнослужащий – Тико Тикоян, курд по национальности, заявил, что над ним в армии издевались и постояно оскорбляли из- за того, что он не армянин и у него другая вера.
По словам руководителя пресс-службы МНБ Азербайджана, оба военнопленных не желают возвращаться в армению, боясь преследований со стороны властей. В настоящее время представители Международного Комитета Красного Креста ведут с ними переговоры, и азербайджанская сторона намерена в скором времени возвратить их армянской стороне, сказал Курбанов. –0–