7 Նոյեմբեր 2011 - 12:45 AMT
Միքայել Մինասյանի նշանակումն իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախընտրական շտաբի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում ազդակ է արտաքին ուժերին, այլ ոչ թե Հովիկ Աբրահամյանին հսկելու միջոց։ Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «P.Art» PR-ընկերության տնօրեն, քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը։ «Միքայել Մինասյանը կոչված է «ազնվացնելու» ՀՀԿ նախընտրական շտաբը»,- ասել է նա։
Քոչարյանը հավելել է, որ հայկական իշխանություններն արդեն երկու տարի հայտարարում են, որ 2012-2013 ընտրությունները պետք է տարբերվեն նախորդ ընտրություններից, պետք է արդար և թափանցիկ լինեն, որ խորհրդարան պետք է անցնեն քաղաքական ուժերը, այլ ոչ թե օլիգարխները։ Դրա հետ կապված նա նշել է, որ Հովիկ Աբրահամյանն ասոցացվում է հին ուժերի հետ, որոնք պատասխանատու են նախորդ ընտրությունների համար։
Իր հերթին «ՓիԱր» ասոցիացիայի անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը հավելել է, որ այս նշանակումը Սերժ Սարգսյանի ազդակն է ոչ միայն արտաքին ուժերին, այլ նաև իր թիմին։ «Հայրերի և երեխաների խնդիրն առկա է բոլոր քաղաքական ոլորտներում, և Միքայել Մինասյանը կոչված է նորություն մտցնելու»,- ասել է նա։
Հոկտեմբերի 28-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Կարեն Կարապետյանը։ ՀՀԿ խորհրդի որոշմամբ քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրվել է փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը։

Назначение Микаэла Минасяна первым заместителем главы предвыборного штаба правящей Республиканской партии Армении (РПА) является сигналом внешним силам, а не средством контроля за Овиком Абраамяном. Об этим на пресс-конференции в Ереване заявил директор пиар-компании «P.Art», политтехнолог Карен Кочарян. “Микаэл Минасян призван “облагородить” предвыборный штаб РПА”,- заметил он.
Кочарян добавил, что армянские власти уже два года заявляют, что будущие выборы 2012-2013 годов должны отличаться от предыдущих выборов, должны быть чистыми и прозрачными, что в парламент должны прийти политические силы, а не олигархи. В этой связи он отметил, что Овик Абраамян ассоциируется со старыми силами, которые ответственны за предыдущие выборы.
В свою очередь член “ПиАр” Ассоциации Армен Мартиросян добавил, что это назначение сигнал президента Сержа Саргсяна не только внешним силам, но и своей команде. “Проблема отцов и детей существует во всех политических сферах, и Микаэл Минасян призван внести новое, инновационное”,-заявил он.
1 ноября спикер парламента и начальник полиции Армении Овик Абрамян подал в отставку. По словам Овика Абрамяна, президент РА предложил ему возглавить предвыборный штаб РПА, и он по своей личной инициативе предложил уйти с поста спикера, чтобы более эффективно сформировать штаб и проводить предвыборную работу.