7 Նոյեմբեր 2011 - 12:52 AMT
Նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպան Տիկահիտո Հարադային (նստավայրը` Մոսկվա) ` հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է վերջին տարիներին նոր թափ ստացած Ճապոնիայի հետ բազմաբովանդակ հարաբերությունների զարգացումը` հույս հայտնելով, որ նոր դեսպանն իր նշանակալի ներդրումը կունենա երկու երկրների միջեւ ձեւավորված համագործակցության ամրապնդման գործում: «Անցյալ տարի Տոկիոյում ՀՀ դեսպանության հիմնումը վկայում է Ճապոնիայի հետ համակողմանի համագործակցության զարգացմանը մեր կողմից տրվող կարեւորության մասին»,- ընդգծեց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Դեսպան Հարադան, շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար, վստահեցրեց, որ կանի առավելագույնը երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելու համար:
Ճապոնիայի դեսպանը նաեւ իր երկրի կառավարության անունից երախտագիտություն հայտնեց ս.թ. մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի կապակցությամբ Հայաստանից ստացված ցավակցությունների եւ բնական աղետի հետեւանքների վերացման համար ցուցաբերած օժանդակության համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց բարձրաստիճան այցելությունների կազմակերպման, առեւտրատնտեսական եւ մշակութային համագործակցության խթանման եւ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին: Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց անկախությունից ի վեր Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը Ճապոնիայի կողմից ցուցաբերվող աջակցության համար:
Զրուցակիցները քննարկեցինք միջազգային եւ տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակ:
Հյուրի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները:

7 Ноябрь 2011 - 12:52 AMT
Новоназначенный посол Японии в Армении Тикахито Харада (резиденция в Москве) вручил копии верительных грамот министру иностранных дел Армении Эдварду Налбандяну, сообщает пресс-служба МИД.
Поздравив посла с назначением, Налбандян отметил, что Армения придает большое значение развитию разностороннего сотрудничества с Японией, при этом также выразив надежду, что новый посол окажет содействие укреплению отношений. “Открытие посольства Армении в Токио в прошлом году говорит о значении, которое мы придаем отношениям с Японией”, – заявил министр.
Посол поблагодарил министра за пожелания, также отметив, что приложит все усилия для развития двусторонних отношений.
Тикахито Харада от имени своего правительства также выразил благодарность за оказанную Арменией помощь после землетрясения марта 2011 г., произошедшего в Японии.
В ходе встречи стороны коснулись вопросов сотрудничества в экономической, торговой, культурной сферах, также обсудив некоторые региональные и международные вопросы. По просьбе посла Налбандян представил ему развитие переговоров по карабахскому вопросу.