Պարզվում է, որ խորհրդային գաղափարախոսության դեմ, հանուն ազատության ու գաղափարի պայքարող ռոք խմբերը դարձել են նոր ժամանկների հաշվենկատության մոլի հետևորդները: Նրանք արդեն մարտահրավեր չեն նետում համակարգին, այլ ձգտում են արդեն «անուն հանած լինելով հանդերձ», առաջ մղել սեփական երաժշտական բիզնեսը՝ չթաքցնելով, որ միակ հետաքրքրությունն այսօր նյութական շահն է, ինչն անկասկած արժեզրկում է նրանց հայտարարությունները վեհ գաղափարների մասին:
Այդպես, ռուսական հայտնի «ԴԴՏ» ռոք խմբի մենակատար Յուրի Շևչուկը վախենում է մեկնել Հայաստան ու Վրաստան հյուրախաղերի՝ այդ երկրներում համապատասխան սարքավորումների բացակայության պատճառով: «ԴԴՏ» խումբը հանդես է գալիս նոր ծրագրով, որով, ինչպես նշել է երգիչը, խումբը մտադիր է շրջագայությունների մեկնել ողջ Ռուսաստանի տարածքով և ԱՊՀ բոլոր երկրներով:
«Մենք ցանկանում ենք նոր ծրագրով լինել ԱՊՀ բոլոր երկրներում ու նախկին խորհրդային հանրապետություններում: Սակայն, Վրաստան ու Հայաստան, որտեղ սարքավորումներ չկան, չենք այցելի՝ շատ ծախսատար կլինի սարքավորումները տեղափոխել Պիտերից, հակառակ դեպքում ես այնտեղից առանց ներքնազգեստի կվերադառնամ»,-հայտարարել է Շևչուկը:
Բացի այդ, երգիչը վստահ է, որ այդ երկրներում նա հանդիսատես չի ունենա, քանի որ, վստահ է ռոք-աստղը, մեկ միլիոն բնակչության մեջ հազիվ թե իր արվեստը գնահատողներ գտնվեն»,-ասել է Շևչուկը:
«Հայաստանում, կարծեմ, մեկ միլիոն մարդ է մնացել, իսկ Վրաստանում՝ երկու: Բոլորն արտագաղթել են: Հանդիսատես չի մնացել, որի առջև կարելի է ելույթ ունենալ, երիտասարդները քիչ են»,-ասել է երգիչը, որը վախենում է զուր ծախսել սեփական «հոգևորը» , որ ներդրել է նախագծում, և ոչ միայն: «Մենք ծրագիր ենք բերում Պիտերից: Մենք այդ ծրագրի մեջ ներդրվել ենք ոչ միայն հոգեպես, այլ նաև նյութապես»:
Մնում է միայն գուշակել, թե երբ այն բանվորական խիղճն ու գաղափարները, որի մասին բազմիցս է խոսել երաժիշտը, կգերիշխեն ծախսերը ծածկելու նրա ցանկության վրա…:

Оказывается рок-группы, борющиеся против советской идеологии, за свободу и за идеи, стали ярыми последователями расчетливых устоев нового времени. Они уже не бросают вызов системе, а стремятся за счет уже существующего имени продвинуть свой музыкальный бизнес, не скрывая своих намерений насчет единственного интереса – материальной выгоды, что, несомненно, обесценивает их всевозможные заявления об идеях и т.п.
Так, солист известной российской рок-группы “ДДТ” Юрий Шевчук побоялся приехать в Армению и Грузию из-за отсутствия необходимой аппаратуры в этих странах. Группа “ДДТ” написала новую программу, с которой, как отметил певец, группа намерена проехать по всей России и всем странам СНГ.
“Мы хотим с ней проехать по всем странам СНГ и бывшим союзным республикам. Но в Грузию или Армению, где нет аппаратуры, везти ее из Питера очень накладно. Иначе я вернусь оттуда без трусов”, – заявил Шевчук.
Кроме того, певец уверен, что в этих странах ему будет не перед кем петь, потому что, как уверена рок-звезда, среди миллиона людей вряд ли найдется кто-то, кто готов был бы послушать “произведения искусства” его группы.
“В Армении миллион жителей, по-моему, остался, а в Грузии – два. Все разъехались. Играть не перед кем уже, мало молодежи осталось”, – подчеркнул певец, побоявшийся зря растратить всю “духовность”, которую он вложил в этот проект и не только, – Мы ведь везем программу из Питера. Мы ведь в эту программу вложились не только душевно и духовно, но и материально”.
Что же, остается гадать, когда та самая рабочая совесть и идеи, о которых не раз говорил музыкант, возьмут верх над его желанием окупить расходы…