Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջողության համար անհրաժեշտ է փոխել ներկայումս Հայաստանում առկա մտածելակերպը, կոռուպցիոն երևույթների հանդեպ բնակչության վերաբերմունքը: Այդ մասին «Հրապարակայնություն և հաշվետվություն` Բոլոնյան գործընթացի գլխավոր սկզբունքները» սեմինար-քննարկման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: «Կոռուպցիոն երևույթների դեմ պայքարի հաջողության թիվ մեկ պայմանը մտածելակերպն է»,- ընդգծել է նա: Աշոտյանի խոսքով` բնակչությանն ավելի շատ պետք է հետաքրքրի ոչ թե այն, թե ով է ընդունվում, այլ թե ով է ավարտում բուհերը, «ով է իրեն բուժելու և ուսուցանելու»:
Նախարարը նշել է, որ սոցհարցումների համաձայն, ծնողների 40 տոկոսը կոռուպցիա չի համարում այն փաստը, որ իրենք պայմանավորվում են իրենց երեխաների` բուհ ընդունվելու վերաբերյալ, իսկ հարցված ուսանողների մոտ կեսը կոռուպցիա չի համարում «որևէ վերաբերմունքի» ցուցաբերումը դասախոսին քննություններից առաջ կամ հետո: Այս կապակցությամբ նա նկատել է, որ կոռուպցիան երկկողմանի երևույթ է:
Կրթության նախարարի կարծիքով` առկա իրադրությունը շտկելու համար անհրաժեշտ է ԶԼՄ-ների հետ համատեղ համոզել ժողովրդին պայքարել իր օրինական իրավունքների համար, իսկ երիտասարդությանը` որ կյանքում հաջողության կարող է հասնել միայն լավ մասնագետը:

7 Ноябрь 2011 - 15:24 AMT
Для успеха в борьбе с коррупцией необходимо изменение существующего сейчас в Армении менталитета, отношения населения к коррупционным явлениям. Об этом на семинаре-обсуждении “Публичность и отчетность – главные принципы Болонского процесса” заявил министр образования и науки Армен Ашотян. “Условие номер один успешной борьбы с коррупционными явлениями – это менталитет”, – подчеркнул он. По словам Ашотяна, население должно больше интересовать не то, кто поступает, а кто заканчивает вузы, “кто его будет лечить или учить”.
Министр отметил, что согласно соцопросам, 40% родителей не считают коррупцией тот факт, что они договариваются по поводу поступления своих детей в вузы, а около половина опрошенных студентов не считает коррупцией проявление "какого-то отношения" к преподавателю до или после экзаменов. В этой связи он заметил, что коррупция – это двустороннее явление.
По мнению министра образования, для исправления существующий ситуации необходимо совместно со СМИ убедить народ бороться за свои законные права, а молодежь – что в жизни успеха может добиться лишь хороший специалист.