8 Նոյեմբեր 2011 - 06:06 AMT
Universal ստուդիան պատրաստվում է ֆիլմ նկարահանել իտալացի նկարիչ և գիտնական Լեոնարդո դա Վինչիի մասին, հաղորդում է Variety-ն։ Հետաքրքիրն այն է, որ ֆիլմը նկարահանվելու է արկածային մարտաֆիլմի ժանրում։
Նախագծի մասին մանրամասներ քիչ կան։ Առայժմ հայտնի չէ, ինչպիսին կլինի «Մոնա Լիզայի» և «Խորհրդավոր ընթրիքի» ստեղծողի էկրանային պատկերը, բայց ստուդիան հիշեցնում է, որ Լեոնարդոն ոչ միայն նկարիչ էր, այլ նաև մաթեմատիկոս, բնախույզ և ինժեներ. նրան են վերագրում հեծանիվի, պարաշյուտի, տանկի գյուտերը։
Նախկինում բլոքբաստերների համար սյուժե են հանդիսացել դա Վինչիի ստեղծագործությունները, դրանցից ամենաաղմկահարույց ֆիլմերից է Դեն Բրաունի «Դա Վինչիի ծածկագիրը» կինոնկարը, որն էկրան է բարձրացել 2006-ին և վարձույթում հավաքել 700 միլիոն դոլար։

8 Ноябрь 2011 - 06:06 AMT
Студия Universal собирается снять фильм об итальянском художнике и ученом Леонардо да Винчи, сообщает Variety. Интересно то, что фильм будет снят в жанре приключенческого боевика.
Подробностей о проекте известно довольно мало. Какой именно будет экранный образ у создателя "Моны Лизы" и "Тайной вечери" не уточняется, но в студии напоминают, что Леонардо был не только живописцем, но и математиком, естествоиспытателем и инженером: ему приписывают изобретение велосипеда, парашюта и танка, кроме того, он много размышлял над созданием летательных аппаратов, а заодно удачно усовершенствовал огнестрельное оружие. Ранее сюжетом для блокбастеров становились главным образом произведения Леонардо – одним из самых нашумевших случаев был "Код Да Винчи" (The Da Vinci Code) по Дэну Брауну, вышедший в 2006 году и собравший в прокате более 700 миллионов долларов.