8 Նոյեմբեր 2011 - 08:30 AMT
Հայաստանի ու Իրանի միջև չկան դժվար լուծելի խնդիրներ, իսկ առկա թերությունները զուտ տեխնիկական բնույթ են կրում: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
«Բոլոր հարցերը տեխնիկական են ու հեշտ կանոնակարգելի»,-ասել է նախարարը:
Իր հերթին Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարել է, որ Հայաստանի ու Իրանի տեսակետները շատ հարցերում համընկնում են, ինչն ավելի է նպասում երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը: «Մեր համատեղ ջանքերն ուղղված են համագործակցության ու բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդմանը»,-ասել է Սալեհին:
Նոյեմբերի 8-ին Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին աշխատանքային այցով գտնվում է Հայաստանում: Նախարարը հանդիպել է ՀՀ մի շարք պաշտոնյաների, այդ թվում ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի, էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հետ:

8 Ноябрь 2011 - 08:30 AMT
Между Арменией и Ираном нет проблемных вопросов, а существующие неполадки имеют лишь технический характер. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на совместной с министром ИД Ирана Али Акбаром Салехи пресс-конференции в Ереване.
“Все вопросы являются техническими и легко регулируемыми”, – отметил министр.
В свою очередь, глава иранского МИД заявил, что позиции Армении и Ирана во многом совпадают, что еще больше способствует укреплению двусторонних отношений. “Наши совместные усилия направлены на укрепление сотрудничества и добрососедских отношений”, – заметил Салехи.
8 ноября министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи посетил Армению с рабочим визитом. В ходе визита министр встретится в рядом высокопоставленных лиц Армении, в том числе спикером национального Собрания Овиком Абраамяном и министром энергетики и природных ресурсов Арменом Мовсисяном.