8 Նոյեմբեր 2011 - 08:30 AMT
Հայաստանի ու Իրանի միջև չկան դժվար լուծելի խնդիրներ, իսկ առկա թերությունները զուտ տեխնիկական բնույթ են կրում: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
«Բոլոր հարցերը տեխնիկական են ու հեշտ կանոնակարգելի»,-ասել է նախարարը:
Իր հերթին Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարել է, որ Հայաստանի ու Իրանի տեսակետները շատ հարցերում համընկնում են, ինչն ավելի է նպասում երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը: «Մեր համատեղ ջանքերն ուղղված են համագործակցության ու բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդմանը»,-ասել է Սալեհին:
Նոյեմբերի 8-ին Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին աշխատանքային այցով գտնվում է Հայաստանում: Նախարարը հանդիպել է ՀՀ մի շարք պաշտոնյաների, այդ թվում ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի, էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հետ:

There are no unsolvable problems between Armenia and Iran, Armenian Foreign Minister said.
“All issues are technical and easily resolvable,” Edward Nalbandian said in Yerevan during a joint press conference with his Iranian counterpart Ali Akbar Salehi.
Mr. Salehi, for his part, noted that Armenia and Iran have common views on a large number of issues, what helps strengthen bilateral relations. “Our joint efforts are aimed at expanding cooperation and neighborly relations,” he said.
The Iranian Foreign Minister is in Armenia on a working visit. He is expected to meet with the country’s top officials, including outgoing National Assembly speaker Hovik Abrahamyan and Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan.