«Իրանը բարձր է գնահատում համագործակցությունը Հայաստանի հետ և աշխատում է այն խորացնելու ուղղությամբ: Այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերից մեկը կլինի Հայաստանի հետ մուտքի ռեժիմից հրաժարվելը»,-հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին՝ ելույթ ունենալով Երևանում ճեպազրույցի ժամանակ:
Ըստ Սալեհիի, Հայաստանը մեծ դերակատարություն ունի տարածաշրջանում: «Անկախ իր փոքր տարածքից Հայաստանը մեծ դերակատարություն ունի տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության ապահովման հարցում, որին ձգտում ենք նաև մենք: Հենց կայունությունն է մեր ժողովրդների բարգավաճման գրավականը»,-ասել է նախարարը:
Հայաստանի հետ լավ բարաբերությունների ևս մեկ ապացույց կարող են ծառայել նաև վիճակագրական տվյալները Հայաստան այցելած պարսիկ զբոսաշրջիկների մասին՝ 100 հազար հոգի վերջին տարվա ընթացքում: «Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում պարսիկ զբոսաշրջիկների քանակը Հայաստանում կհասնի մեկ միլիոնի»,-ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը:

“Иран высоко ценит сотрудничество с Арменией и работает в направлении его углубления. Одним из шагов в этом направлении станет отмена визового режима”, – заявил министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи, выступая на брифинге в Ереване.
По словам Салехи, Армения играет большую роль в регионе. “Несмотря на маленькую территорию, Армения имеет большое значение в обеспечении стабильности и мира в регионе, к чему стремимся и мы. Именно стабильность является залогом процветание наших народов”, – подчеркнул министр
Еще одним доказательством хороших отношений с Арменией, стали статистические данные о числе иранских туристов в Армении – 100 тыс. за последний год. “Мы надеемся, что в скором будущем это число вырастет до миллиона”, – отметил Салехи.