8 Նոյեմբեր 2011 - 09:42 AMT
Իրանը ոչինչ չունի ԻԻՀ միջուկային ծրագրեի մասին ՄԱԳԱՏԷ զեկույցի հրապարակման դեմ։ Այդ մասին Երևանում ճեպազրույցում հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Ալի Աքբար Սալեհին։
«Զեկույցից կախված կլինի ՄԱԳԱՏԷ հեղինակության հարցը, քանի որ կազմակերպության որոշ հայտարարություններ առիթ են տալիս նրա անկողմնակալության առիթով կասկածելու համար»,- ասել է նախարարը՝ մեկնաբանելով վերջերս միջուկային հարցի շուրջ ստեղծված լարված իրավիճակը։
Սալեհիի խոսքով, միջուկային հարցը քաղաքական է, ուստի այն բարդ է լուծել։ «Եթե այս հարցն այլ բնույթ ունենար, մենք կկարողանայինք հեշտ լուծել բոլոր խնդիրները ՄԱԳԱՏԷ միջոցով»,- ասել է նա։
Բացի դրանից, անդրադառնալով Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ տարբեր երկրների հայտարարություններին, Սալեհին նշել է, որ միակ կառույցը, որն իրավունք ունի մեղադրել կամ ինչ-որ որոշումներ ընդունել այդ հարցերում, ՄԱԳԱՏԷ-ն է։
ՄԱԳԱՏԷ ղեկավար Յուկիա Ամանոն դեռ սեպտեմբերի 12-ին հայտարարել է Իրանից բխող միջուկային սպառնալիքի վերաբերյալ նոր համաձայնություն հրապարակելու պլանների մասին։
ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան պնդում են այդ տեղեկատվությունը շուտափույթ կերպով բացահայտելու հարցում, որը կարող է հանգեցնել ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում Իրանի դեմ պատժամիջոցների հերթական փաթեթի քննարկմանը։ «Նման զեկույցը ոչ միայն վատ դրության մեջ կդնի Իրանին, այլ նաև կնվազեցնի համագործակցության պատրաստակամությունը»,- ասվում է ռուս-չինական փաստաթղթում։

Tehran does not oppose to publication of IAEA report on Iran's nuclear activities, the country’s Foreign Minister stated in Yerevan.
“The report is important in maintaining IAEA authority amid certain organizations’ doubts over the Agency’s impartiality,” Ali Akbar Salehi said.
The FM cited political issues behind concerns over Iran’s nuclear activities. “Were it not about politics, we could have easily solved every problem through IAEA,” the official stressed.
In conclusion, he stressed Iran’s adherence to peaceful use of nuclear energy in full acknowledgement that “nuclear weapon is not the best means to prevent possible threats.”
The International Atomic Energy Agency (IAEA) will release a new report on Iran’s nuclear program. While the U.S., Great Britain and France insist on soonest possible publication of the report, Russia, China warn the Agency against unfounded haste, urging fair approach.