25.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Հուլիսի 26-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի` քաղաքական հարցերով տեղակալ Կլաուս-Փիթեր Քլայբերը եռօրյա պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան:
Ինչպես հաղորդել են ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը Հայաստանի ԱԳՆ-ում, Քլայբերը նախապատրաստելու է աշնանը կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ջորջ Ռոբերթսոնի այցը Հայաստան: Երեւանում Քլայբերը կհանդիպի Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանին, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանին եւ այլ պաշտոնյաներին:
Ընթացիկ տարվա մարտին Բրյուսելում տեղի էր ունեցել Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Ռուբեն Շուգարյանի եւ Կլաուս-Փիթեր Քլայբերի հանդիպումը, որի ընթացում Շուգարյանը առանձնահատւկ ուշադրություն էր նվիրել Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակման փաստի անընդունելիությանը, ինչը, նրա խոսքերով, դժվարեցնում է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը` հաշվի առնելով Թուրքիայի անդամակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին: Փաստորեն, հայտարարել էր Ռուբեն Շուգարյանը, «փակված է ոչ միայն հայ-թուրքական, այլեւ Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի սահմանը»:
Ընթացիկ տարում Հայաստանը զգալիորեն ակտիվացրել է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ: «Եթե համեմատենք Հայաստանի եւ նախկին Միության մյուս պետությունների փոխհարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ, ապա կարելի է հաստատակամորեն ասել, որ Հայաստանի համագործակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ շատ պասիվ է», ապրիլին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր Հայաստանի ԱԳՆ-ի մամլո քարտուղար Արա Պապյանը: «ՆԱՏՕ-ն մի հզոր կառույց է, եւ դա չի կարելի անտեսել: Ընդ որում անհրաժեշտ է նշել, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը ուղղված չէ որեւէ պետության դեմ», – նշել էր Արա Պապյանը: –0–

25 Июль 2000 - 12:27 AMT
25.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Заместитель Генерального секретаря НАТО по политическим вопросам Клаус-Петер Клайбер прибудет завтра в Армению с трехдневным рабочим визитом.
Как сообщил МЕДИАМАКС источник в МИД Армении, Клайбер будет готовить визит Генерального секретаря НАТО Джорджа Робертсона в Армению, который состоится осенью этого года. В Ереване Клайбер проведет встречи с министром иностранных дел В.Осканяном, министром обороны С. Саркисяном, другими официальными лицами.
В марте этого года в Брюсселе состоялась встреча замминистра иностранных дел Рубена Шугаряна и Клауса Петера-Клайбера. В ходе встречи Шугарян обращал особое внимание на неприемлемость факта блокады Армении со стороны Турции, что, по его словам, затрудняет сотрудничество на уровне Армения-НАТО, учитывая членство Турции в Североатлантическом блоке. Фактически, заявлял Рубен Шугарян, “закрыта не только армяно-турецкая граница, но и граница Армении с НАТО”.
В текущем году Армения заметно активизировала свои отношения с НАТО. “Если сравнивать взаимоотношения Армения – НАТО с взаимоотношениями других республик бывшего Союза с альянсом, то можно утверждать, что наше сотрудничество с НАТО пассивно”, говорил в интервью МЕДИАМАКС в апреле этого года пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Ара Папян. “НАТО – мощная структура, и это нельзя не учитывать. При этом необходимо отметить, что развитие сотрудничества Армения – НАТО не направлено против кого бы то ни было”, – отмечал Ара Папян. –0–