8 Նոյեմբեր 2011 - 12:45 AMT
Հայաստանի վարչապետը Բրյուսելում կմասնակցի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական գագաթաժողովին
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նոյեմբերի 8-ին Բրյուսելում կմասնակցի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) քաղաքական գագաթաժողովին: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, կհանդիպի «Հայաստանի եվրոպական բարեկամներ» կազմակերպության անդամների հետ, ինչպես նաև աշխատանքային նախաճաշ կունենա Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների հետ:
Այցի առաջին օրը ՀՀ կառավարության ղեկավարը ներկա է գտնվել Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության կազմակերպած «Ապահովելով եվրոյի ապագան առավել խորը տնտեսական ինտեգրման միջոցով» խորագիրը կրող համաժողովին, որին մասնակցել են Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վիլֆրեդ Մարթենսը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզոն, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ, տնտեսագետներ և այլն:
Քննարկումների առանցքում միասնական արժույթի պաշտպանության հիմնախնդիրներն են, քաղաքական առավել սերտ ինտեգրումը, եվրոպական կառուցակարգային բարեփոփոխումները, բանկային կապիտալիզացիայի, հանրային պարտքի և միասնական արժույթի կայունության միջև առկա կապը, մակրոտնտեսական կայունությունն ու այլ խնդիրներ:
Վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության կազմում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը , ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 8 ноября примет участие в политическом саммите Европейской народной партии (ЕНП) в Брюсселе. Как сообщает пресс-служба правительства Армении, армянский премьер проведет встречу с членами организации «Европейские друзья Армении», а также запланирован рабочий обед армянского премьера с группой депутатов Европарламента.
В первый день визита – 7 ноября, Тигран Саркисян принял участие в организованной ЕНП конференции «Обеспечивая будущее евро посредством более глубокой экономической интеграции», на которой присутствовали также председатель ЕНП Вильфрид Мартенс, председатель Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу, депутаты Европарламента, экономисты.
Ключевым вопросом обсуждений стали проблемы сохранения единой европейской валюты, более тесная политическая интеграция, структурные реформы в Европе, связь между банковской капитализацией, макроэкономическая стабильность и другие вопросы.
В состав армянской правительственной делегации входят руководитель аппарата правительства Давид Саркисян, министр образования и науки Армен Ашотян, член парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян, другие официальные лица.