25.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.«Զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման փոխգործության բնառավառում Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի կառավարույթունների միջեւ համագործակցության մասին» համաձայնագրի ստորագրումը կուժեղացնի հայ-ամերիկյան համագործակցությունը:
Ինչպես հաղորդել են ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը ԱՄՆ-ի Պաշտպանության նախարարության մամլո գրասենյակում, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Ուիլիամ Քոենը` այցով ԱՄՆ-ում գտնվող իր հայ պաշտոնակից Սերժ Սարգսյանի հետ կայացած համատեղ մամլո ասուլիսում:
Քոենը նշել է, որ հուլիսի 24-ին ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում ԱՄՆ-ը Հայաստանին կհատկացնի 300 հազ. դոլար, որոնք կօգտագործվեն անձնակազմի ուսուցման եւ անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռք բերման համար: «Սա Հայաստանին կօգնի կատարելագործել մաքսային եւ սահմանային վերահսկողության ծառայությունները` զանգվածային ոչնչացման, ինչպես նաեւ միջուկային, քիմիական, կենսաբանական զենքերի մաքսանենգությունը եւ տարածումը կանխելու նպատակով», – հայտարարել է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարը:
Ուլիամ Քոնենը նշել է նաեւ, որ ընթացիկ տարում ԱՄՆ-ը համաձայնել է աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին` Ղարաբաղյան հակամարտության ավարտից հետո մնացած հակահետեւակային ականների ոչնչացման գործում: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարը ասել է, որ համաձայնագրի ստորագրմանը հետեւող միջոցառումները չեն նախատեսում ամերիկյան զորքերի մասնակցությունը: Նրա խոսքերով, ԱՄՆ-ի զինվորական մասնագետները միայն դասախոսություններ կանցկացնեն Հայաստանի մաքսային եւ սահմանային վերահսկողության ծառայությունների անձնակազմների համար: –0–

25 Июль 2000 - 11:33 AMT
25.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Подписание соглашение “О сотрудничестве в области противодействия распространению оружия массового уничтожения между правительствами Армении и США” усилит сотрудничество между Арменией и Соединенными Штатами.
Как сообщили МЕДИАМАКС в пресс-оффисе Министерства обороны США, об этом заявил министр обороны США Уильям Коэн на совместном брифинге со своим армянским коллегой Сержем Саркисяном, находящимся в США с визитом.
Коэн отметил, что в рамках подписанного 24 июля соглашения США выделят Армении 300.000 долларов, которые будут использованы на обучение персонала и на закупку необходимого оборудования. “Это поможет Армении усовершенствовать свои службы таможенного и пограничного контроля с целью предотващения контрабанды и нераспространения оружия массового уничтожения, а также – ядерного, химического и биологического оружия”, – заявил министр обороны США.
Уильям Коэн отметил также, что ранее в этом году США согласились помочь Армении в деле уничтожения противопехотных мин, оставшихся после завершения карабахского конфликта. Министр обороны США сказал, что мероприятиями, которые последуют после подписания соглашения, не предусмотрено какое-либо участия американских войск. По его словам, военные специалисты из США будут лишь проводить обучение для персонала служб таможенного и пограничного контроля Армении. –0–