24 Հուլիս 2000 - 16:22 AMT
24.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. ԼՂՀ դատախազությունը, մերժելով մեղադրյալ Սամվել Բաբայանի հացադուլի պահանջները, նրա գործողությունը որակում է որպես սադրիչ – մտացածին, ինչը նպատակ ունի ապակողմնորոշել հասարակությանը – ստվեր գցել նախաքննության վրա: Այս մասին ասվում է ԼՂՀ դատախազության հայտարարության մեջ:
Սամվել Բաբայանը հուլիսի 19-ին իր պաշտպան Ժուդեքս Շաքարյանի միջոցով հայտարարել է, որ ինքը հուլիսի 17-ից գտնվում է հացադուլի մեջ: Այդ կապակցությամբ ԼՂՀ դատախազությանն ուղղված դիմումում նա ներկայացրել էր մի շարք պահանջներ, որոնց կատարման դեպքում միայն ինքը կհրաժարվի հացադուլից:
Մասնավորապես, Ս.Բաբայանը պահանջում է քրեական գործի դատաքննությունը հանձնարարել ՀՀ ցանկացած դատարանին: «Դա լիովին հակասում է ԼՂՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի պահանջներին, որով նախատեսվում է քրեական գործի դատաքննության տարածքային ենթակայություն, այսինքն, գործը ենթակա է քննության այն դատարանում, որի գործունեության շրջանում կատարվել է հանցագործությունը – որտեղ իրականացվել է նախաքննությունը կամ հետաքննությունը: Տվյալ դեպքում, մարտի 22-ի մահափորձը կատարվել է Ստեփանակերտում – նախաքննությունն էլ նույնպես իրականացվել է ԼՂՀ մայրաքաղաքում», – ասվում է ԼՂՀ դատախազության հայտարարության մեջ:
«Ինչ մնում է Ս.Բաբայանի նկատմամբ իբր ֆիզիկական ուժի գործադրմանը, ապա ԼՂՀ դատախազությունը այդ կապակցությամբ հայտարարում է, որ նախաքննության ընթացքում մեղադրյալ Ս.Բաբայանի դիմումի համաձայն նշանակվել է անհրաժեշտ դատաբժշկական փորձաքննություն, որին մասնակցել են ինչպես Ստեփանակերտի, այնպես էլ Եր-անից հրավիրված փորձագետներ: Նրանց տված եզրակացությունը կցված է նշված քրեական գործին, հետ-աբար նոր փորձաքննություն նշանակելու անհրաժեշտություն չկա: Բացի դրանից, Ս.Բաբայանի մեկուսարանային պայմաններին – նրա ֆիզիկական վիճակին տեղում ծանոթացել են նա- հայաստանյան մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնց կողմից օրինախախտության կամ բռնությունների հետքեր չեն արձանագրվել», -ասված է ԼՂՀ դատախազության հայտարարության մեջ: –0–

24.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Генеральная прокуратура НКР отвергает требования экс-министра обороны НКР Самвела Бабаяна, обвиняемого в организации покушения на президента НКР А.Гукасяна, которые он изложил в своем заявлении. Как сообщили МЕДИАМАКС в Генеральной прокуратуре НКР, прокуратура расценивает голодовку С. Бабаяна как “провокационную и надуманную акцию, которая преследует цель ввести общественность в заблуждение и бросить тень на следствие”.
В заявлении Генеральной прокуратуры говорится, что требование С.Бабаяна о переносе судебного процесса в Армению противоречит действующему в НКР законодательству, согласно которому дело должно рассматриваться в суде того района, где оно было совершено.
Самвел Бабаян жаловался также на тяжелые условия своего содержания, в частности, он утверждал, что за 4 месяца, что он находится в заключении, его ни разу не выводили на прогулку. “Самвел Бабаян, содержащийся в следственном изоляторе управления национальной безопасности НКР, пользуются всеми правами, предусмотренными законом”, – говорится в заявлении Генпрокуратуры НКР.
Что касается заявлений Бабаяна о применяемых по отношению к нему мерах физического воздействия, то, как заявляет Генпрокуратура НКР, согласно заявлению С.Бабаяна была проведена специальная судмедэкспертиза, которая не выявила следов побоев. Кроме того, говорится в заявлении Генпрокуратуры НКР, с физическим состоянием Бабаяна знакомились также представители ряда правозащитных организаций Армении, которые не фиксировали случаев нарушения законности.
21 июля экс-министр обороны Нагорно-Карабахской Республики, генерал-лейтенант Самвел Бабаян заявил через ереванские газеты о том, что объявил с 19 июля голодовку. –0–