9 Նոյեմբեր 2011 - 09:00 AMT
Հայաստանը ձգտում է Նորվեգիայի հետ հարաբերությունների բազմակողմանի խորացման։ Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նախարարի խոսքով, «ցավոք սրտի, առայժմ Հայաստանի և Նորվեգիայի միջև չկա զարգացած պայմանագրաիրավական համակարգ և երկկողմանի պայմանագրերի քանակը մեծ չէ»։ Սակայն ինչպես նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը, երկրները ձգտելու են համագործակցության ընդլայնման։ Այդ առումով Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է երկկողմանի քաղաքական խորհրդատվություններ անցկացնելու մասին համաձայնագիրը։ «Քաղաքական տեսանկյունից դա շատ դրական երևույթ է»,- ասել է նա։
Այսօր նաև ստորագրվել է համաձայնագիր դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի ռեժիմը չեղյալ հայտարարելու մասին։ Միաժամանակ, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, թե արդյոք դա կհանգեցնի մոտւքի արտոնագրի ռեժիմի հեշտացման սովորական քաղաքացիների համար, Նալբանդյանը նշել է. «Մուտքի արտոնագրի հեշտացումը Շենգենյան գոտու երկրների հետ տեղի է ունենում «Արևելյան գործընկերության» շրջանակներում»։

Армения приветствует и стремится к разностороннему углублению отношений с Норвегией. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
По словам министра, “к сожалению, пока между Арменией и Норвегией нет развитой договорно-правовой системы, и число двусторонних договоров небольшое”. Однако, как отметил Эдвард Налбандян, страны будут стремиться к расширению сотрудничества. В данном контексте, глава внешнеполитического ведомства Армении придал большое значение подписанному сегодня соглашению о проведении двусторонних политических консультаций. “С политической точки зрения это очень положительное явление”, – отметил он.
Кроме того, сегодня, было также подписано соглашение об отмене визового режима между странами для лиц с дипломатическими паспортами. При этом, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, повлечет ли это также упрощение режима для лиц с обычными паспортами, Налбандян отметил: “Облегчение визового режима со странами шенгенской зоны производится в рамках “Восточного партнерства””.