Այսօր` նոյեմբերի 9-ին Երևանի Աբովյան-Մոսկովյան փողոցների խաչմերուկում բացվեց հայտնի նորվեգացի բևեռախույզ, հասարակական գործիչ, հայ ազգի մեծ բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենի կիսանդրին (քանդակագործ`Գարեգին Դավթյան, ճարտարապետ` Ասլան Մխիթարյան): Այն բացեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Նորվեգիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Յոնաս Գահր Շտյորեն և Նանսենի թոռնուհին` Մարիտ Գրևը: Քանդակի բացմանը ներկա էին նաև փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ և հասարակ քաղաքացիներ:
Իր ելույթում Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը Նանսենի սրտում էր, իսկ այսօր` Հայաստանի սրտում կանգնեցվում է նրա արձանը: Ըստ նրա, Հայաստանը չէր կարող անմասն մնալ Նանսենի 150-ամյա հոբելյանի տոնակատարություններին: «Օգնության հասնելով մեր ժողովրդի համար ամենածանր պահին՝ Նանսենը փրկեց ոչ միայն հարյուր հազարավոր հայերի, այլև մեր ժողովրդի սասանված հավատը առ այն, որ մարդը ստեղծված է Աստծո նմանությամբ, որ մարդու մեջ չի կարող մեռնի մարդը եւ մնա միայն ցեղասպան բարբարոսը: Կա՞ արդյոք ավելի մեծ առաքելություն, քան փրկել հավատը, հավատը մարդկային էության հանդեպ, հավատը ոչ միայն սեփական ապագայի, այլև մարդկության վաղվա օրվա հանդեպ, հավատն առ այն, որ ապրիլի 24-ին հաջորդելու է ապրիլի 25-ը», ասաց Նալբանդյանը:
Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Յոնաս Գահր Շտյորեն էլ իր հերթին ուրախություն հայտնեց, որ իր պաշտոնական այցը Հայաստան համընկավ նման միջոցառման հետ և ասաց, որ յուրաքանչյուր նորվեգացի հպարտ կլինի, տեսնելով Երևանի կենտրոնում Նանսենի արձանը:
Նանսենի թոռնուհին` Մարիտ Գրևը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց, որ իր համար մեծ անակնկալ էր Երևանում տեսնել իր պապի արձանի բացմանը այդքան շատ մարդ:

9 ноября в Ереване на перекрестке улиц Абовяна и Московян был открыт памятник всемирно известному норвежскому общественному и политическому деятелю, гуманисту, полярному исследователю и большому другу армянского народа Фритьофу Нансену (скульптор Гарегин Давтян, архитектор Аслан Мхитарян). Его открыли президент РА Серж Саргсян, министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, министр иностранных дел Норвегии Йонас Гар Штьере и внучка Нансена Марит Грев. На открытии скульптуры также присутствовали вице-премьер РА Армен Геворкян, мэр Еревана Тарон Маркарян и др.
Эдвард Налбандян отметил, что Армения всегда была в сердце Нансена, а сегодня в самом сердце Армении устанавливается его памятник. По его словам, Армения не могла оставаться в стороне от юбилейных мероприятий, посвященных 150-летию Фритьофа Нансена. “Помогая нашему народу в самые трудные для него времена, Нансен не только спас жизни тысяч армян, он помог не потерять уже пошатнувшуюся веру нашего народа в то, что человек создан по образу и подобию божьему, и что в нем не может умереть человек и остаться варвар, который способен уничтожить целую нацию. Есть ли более высокая миссия, чем спасение веры? Веры в сущность человека, в то, что после 24 апреля обязательно наступит 25-ое”, – сказал он.
Министр иностранных дел Норвегии Йонас Гар Штьере, в свою очередь, выразил радость по поводу того, что его официальный визит в Армению совпал с подобным незабываемым мероприятием. Он сказал, что каждый норвежец будет горд увидеть в сердце Армении памятник Нансену.
Внучка Нансена – Марит Грев в беседе с журналистами сказала, что для нее было большим сюрпризом увидеть такое множество людей на открытии памятника ее дедушке.