21.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Հուլիսի 20-ին Իրաքում Հայաստանի ժամանակավոր հավարտարմատար Մուրադ Մուքթիրյանը մեկնել է Բաղդադ` մասնակցելու ՀՀ դեսպանատան բացմանը: ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը այս մասին հայտնի է դարձել դիվանագիտական աղբյուրներից:
1999 թվականին Հայաստանը սկսել է ակտիվացնել իր հարաբերությունները Իրաքի հետ: 1999-ի հոկտեմբերին Հայաստանի արտգործնախարարի խորհրդական Դավիթ Հոհվաննեսյանը այցով մեկնել էր Բաղդադ, որտեղ հայտարարել էր, որ մոտ ապագայում Հայաստանը Բաղդադում կբացի առեւտրական ներկայացուցչություն:
Ընթացիկ տարվա մայիսին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ընդունել էր աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Իրաքի պատվիրակությունը` արտգործնախարարի առաջին տեղակալ Նուրի Իսմայիլ Թախա Ալ Հուսեյնի գլխավորությամբ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները ընդգծել էին, որ Իրաքի եւ Հայաստանի միջեւ առկա են տնտեսական համագործակցության լայն հեռանկարներ: Մասնավորապես, նշվել էր, որ համագործակցությունը կարելի է ծավալել առեւտրի, արդյունաբերության եւ էներգետիկայի բնագավառներում:
Հայաստանի ԱԳՆ-ի մամլո քարտուղար Արա Պապյանի խոսքերով, Հայաստանը եւ Իրաքը պետք է զարգացնեն տնտեսական հարաբերությունները այն բնագավառներում, որոնք չեն արգելվում ՄԱԿ-ի պատժամիջոցներով: –0–

21.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Временный поверенный в делах Армении в Ираке Мурад Муктирян прибыл 20 июля в столицу Ирака Багдад для участия в церемонии открытия посольства Армении.
Об этом МЕДИАМАКС стало известно из дипломатических источников.
Армения начал активизировать отношения с Ираком в 1999 году. В октябре 1999 года с визитом в Багдаде находился советник министра иностранных дел Армении Давид Оганесян, который заявил, что Армения в ближайшем будущем откроет торговое представительство в Багдаде.
Оганесян говорил также, что для Армении весьма актуально найти в Ираке новые рынки сбыта, в частности, в рамках программы ООН – “Нефть взамен продуктов питания”.
В мае этого года министр иностранных дел Армении Вардан Осканян принял находящую в Армении с рабочим визитом делегацию Ирака во главе с первым заместителем министра иностранных дел этой страны Нури Исмаилом Таха Ал Уэйсом. В ходе встречи собеседники подчеркнули, что существует большой потенциал для экономического сотрудничества между Ираком и Арменией. В частности, было отмечено, что сотрудничество может быть развернуто в области торговли, промышленности и энергетики.
По словам пресс-секретаря МИД Армении Ара Папяна, Армения и Ирак будут развивать торговые отношения в тех областях, которые не подпадают под санкции ООН. –0–