Հայաստանի կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանին խնդրել է ներկայացնել երեկվա երկրաշարժի մասին տվյալները։ Ինչպես հաղորդել է նախարարը, երկրաշարժը գրանցվել է Թուրքիայում՝ Վան գավառում, 5.4 բալ ուժգնությամբ։ «Իսկ Երևանում 3 բալ ուժգնությամբ հետցնցում է գրանցվել»,- նշել է Երիցյանը։
Պատասխանելով վարչապետի հարցին՝ ԱԻ նախարարը հաղորդել է նաև, որ երկրաշարժի արդյունքում Թուրքիայում լուրջ ավերածություններ չեն եղել։
Նոյեմբերի 9-ին Վան գավառում 5.6 և 4.5 մագնիտուդով երկու երկրաշարժ է տեղի ունեցել, որոնց էպիկենտրոնը Էդրեմիթ քաղաքն էր։ Ինչպես հաղորդում է CNN Turk հեռուստաալիքը, ստորերկրյա ցնցումների արդյունքում փլուզվել են որոշ շենքեր, որոնք տուժել էին հոկտեմբերի 23-ի երկրաշարժի ժամանակ, այդ թվում՝ դպրոցն ու հյուրանոցը։ Հաղորդվում է, որ հյուրանոցի ավերակների տակ մարդիկ են մնացել, այդ թվում՝ հոկտեմբերի 23-ի երկրաշարժի հետևանքները լուսաբանելու համար տարածաշրջան ժամանած լրագրողներ։
Այդ միջոցին DHA գործակալությունը հաղորդում է, որ մեկ մարդ զոհվել է և 50-ը տուժել են Վան քաղաքում երկրաշարժի ժամանակ առաջացած խուճապի արդյունքում։ Մարդիկ իրենց դուրս էին նետում տան պատուհաններից և պատշգամբներից։
Հոկտեմբերի 23-ին Վան գավառում 7,2 մագնիտուդով երկրաշարժ էր տեղի ունեցել, որին զոհ գնաց ավելի քան 600 մարդ։

10 Ноябрь 2011 - 07:46 AMT
В ходе заседания правительства премьер-министр Армении Тигран Саркисян попросил главу МЧС Армена Ерицяна представить данные о вчерашнем землетрясении. Как сообщил министр, землетрясение было зафиксировано в Турции, в провинции Ван, магнитудой 5,4 баллов. “В Ереване же был зафиксирован афтершок в 3 балла”,-отметил Ерицян.
Глава МЧС также сообщил, отвечая на вопрос премьер-министра, что после землетрясения нет серьезных разрушений.
Два землетрясения магнитудой 5,6 и 4,5 произошли в 9 ноября в провинции Ван. Их эпицентром был город Эдремит. Как сообщает телеканал CNN Turk , в результате землетрясения семь человек погибли под обломками зданий, разрушились некоторые здания, пострадавшие от землетрясения 23 октября, в том числе школа и отель. Сообщается, что под развалинами отеля остались люди, в том числе журналисты, прибывшие в регион для освещения последствий землетрясения 23 октября.
В то же время, агентство DHA сообщает, что один человек погиб и 50 человек пострадали в результате паники, возникшей в городе Ван во время землетрясения. Люди выбрасывались из окон и балконов домов.
В провинции Ван 23 октября произошло землетрясение магнитудой 7,2, жертвами которого стали более 600 человек.